امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

بررسی دانش و سیستم حسابداری

بررسی دانش و سیستم حسابداری دسته: حسابداری
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 84 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 93

مقاله دانش و سیستم حسابداری

قیمت فایل فقط 36,300 تومان

خرید

مقاله دانش و سیستم حسابداری

حسابداری را می توان فرآیند شناسایی ، اندازه گیری ، طبقه بندی و گزارشگری اطلاعات مالی بمنظور فراهم آوردن امكان قضاوت آگاهانه و اتخاذ تصمیمات منطقی توسط استفاده كنندگان اطلاعات مالی تعریف كرد . بعبارت دیگر ، حسابداری یك سیستم پردازش اطلاعات می باشد كه رویدادهای مالی موثر بر سازمانها را شناسایی نموده و اثرات اینگونه رویدادها را به تصمیم گیرندگان گزارش می كند . اما نیازهای اطلاعاتی استفاده كنندگان از اطلاعات مالی به دلیل تحولات سیاسی ، اجتماعی و  اقتصادی و اثرات آنها بر محیط فعالیت سازمانها ، در حال تغییر می باشد ، در نتیجه حسابداری در جهت تأمین این نیازها به ناچار در مبانی ، اصول و استانداردهای گزارشگری و اندازه گیری تجدید نظر می نماید تا هدف نهایی حسابداران یعنی تأمین نیازهای اطلاعات استفاده كنندگان از خدمات حسابداری تحقق یابد .

گزارشات مالی و اجزای آن:

محصول نهایی فرآیند حسابداری مالی ، ارائه اطلاعات مالی به استفاده كنندگان مختلف ، اعم از استفاده كنندگان داخلی و استفاده كنندگان خارج از واحد تجاری ، در قالب گزارشات حسابداری است آن گروه از گزارشات حسابداری كه با هدف تأمین نیازهای اطلاعاتی استفاده كنندگان خارج از واحد تجاری تهیه و ارائه می شود ، در حیطه عمل گزارشگری مالی قرار می گیرد .

صورتهای مالی ، بخش اصلی فرآیند گزارشگری مالی را تشكیل می دهد . در حال حاضر یك مجموعه كامل صورتهای مالی شامل ترازنامه ، صورت سود و زیان، صورت سود و زیان جامع و صورت جریان وجوه نقد ( كه صورتهای مالی اساسی نامیده می شود . ) و یاد داشتهای توضیحی می باشد . دیگر موارد تشكیل دهنده گزارشگری مالی مواردی از قبیل گزارش مدیران درباره فعالیت واحد تجاری و گزارش تحلیلی مدیران می باشد ، كه همراه با گزارش حسابرسان مستقل ( و حسب مورد گزارش بازرس قانونی ) و صورتهای مالی مجموعه ای تحت عنوان گزارش مالی سالانه را تشكیل می دهد . سایر گزارشهای مالی كه بطور موردی و با اهداف خاص تهیه می وشد در بر گیرنده مواردی از قبیل گزارشهای مالی تهیه شده به منظور دریافت تسهیلات مالی از بانكها ، گزارش توجیهی هیئت مدیره جهت افزایش سرمایه در مورد شركتهای سهامی و اظهار نامه مالیاتی می باشد .

واحد گزارشگر :

گزارشگری مالی منعكس كننده حسابدهی واحد تجاری در قبال منابع آن است و از این رو مبنایی برای ارزیابی وظیفه مباشرت مدیریت  و اتخاذ تصمیمات اقتصادی فراهم می آورد . صورتهای مالی بعنوان بخش اصلی فرآیند گزارشگری مالی ، به استفاده كنندگان مختلف در ارزیابی وضعیت مالی ، عملكرد مالی و انعطاف پذیری مالی واحد تجاری یعنی ( واحد گزارشگر ) یاری می رساند . واحد گزارشگر به یك واحد تجاری منفرد یا گروه واحدهای تجاری اطلاق می شود كه موضوع یك مجموعه صورتهای مالی مشخص است كه بنابر الزامات قانونی ، قرار دادی یا عرفی و به منظور رفع نیازهای اطلاعاتی استفاده كنندگان تهیه و ارائه می شود .


 - استانداردهای حسابدار ی- سازمان حسابری – نشریه 160

 - استانداردهای حسابداری – سازمان حسابرسی – نشریه 160

قیمت فایل فقط 36,300 تومان

خرید

برچسب ها : مقاله دانش و سیستم حسابداری , دانش و سیستم حسابداری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر