امروز: جمعه 7 آذر 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق فیزیک کوانتوم

دانلود تحقیق فیزیک کوانتوم دسته: فیزیک
بازدید: 5 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 70 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 23

مطابق تئوری كوانتوم، ذرات فقط وقتی وجود دارند كه بتوان آن ها را مشاهده » كرد

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

محققین گمان می برند به زودی می توانند راه حلی برای یكی از غامض ترین مسائل فیزیك جدید بیابند: یافتن راهی برای اعدام گربه شرودینگر. گربه خیالی شرودینگر از سال ۱۹۳۵ تاكنون با دانشمندان لجبازی كرد و آنان را سردرگم كرده است. هیچ كس تنفر گربه دوستان را در سال ۱۹۳۵ از یاد نمی برد چرا كه در آن سال از یك گربه برای انجام آزمایشی جهت بیان وضعیت های دشواری كه در تئوری كوانتوم به وجود می آید استفاده شد. اروین شرودینگر (Schrodinger Erwin) فیزیكدان اتریشی تئوری كوانتوم را ارائه كرد و در توسعه آن نقش بسیار موثری ایفا كرد. تئوری كوانتوم كه اغلب از آن به عنوان یكی از موفق ترین تئوری های علمی نام می برند ـ چرا كه بدون آن فاقد لیزر، سلاح های هسته ای و بسیاری از اختراعات دیگر بودیم ـ برای ما توضیح می دهد كه طبیعت در سطوح زیر اتمی چگونه رفتار می كند. در سطوح زیراتمی قواعد فیزیك كلاسیك كه هر روزه آن ها را تجربه می كنیم، اعتبار و كارآیی خود را از دست می دهند. برای مثال می توان گفت ذرات زیر اتمی در یك آن می توانند در دو مكان مختلف باشند، دیگر آنكه به نظر می رسد می توان اطلاعات را سریع تر از سرعت نور منتقل كرد.

قواعد حاكم بر دنیای كوانتوم آنچنان عجیب است كه حتی آلبرت اینشتین هم دست هایش را به علامت تسلیم بالا برد و گفت: «اگر فیزیك كوانتوم، صحیح باشد، آن وقت باید اذعان كرد قوانین جهان بسیار عجیب است. » حتی خود شرودینگر هم از تفسیر یافته های خود ناخرسند بود و با تاسف بسیار به یكی از همكاران خود گفته است: «از این كه در مورد تئوری كوانتوم كار می كند چندان راضی نیست. »مسئله ای كه اینشتین، شرودینگر و فیزیكدانان پس از آن ها را تا این حد متحیر كرد تقابل این مشاهدات با واقعیت ها بود.

مطابق تئوری كوانتوم، ذرات فقط وقتی وجود دارند كه بتوان آن ها را «مشاهده» كرد.
هر چند كه تجربیات هر روزه ما چیزی خلاف این را بیان می كند. در ابتدای كار توصیف شرودینگر از تابع موج ـ مفهومی ریاضی كه موقعیت و حركت های ممكن ذرات را بیان می كند ـ بسیار عجیب به نظر می رسید. نه سال بعد وی آزمایش گربه را طراحی كرد تا بتواند توسط این آزمایش اختلاف بین واقعیت های ملموس توسط انسان و واقعیت های دنیای كوانتوم را كه خود خالق آن بود بیان كند. در این «آزمایش ذهنی» كه گاهی اوقات از آن به عنوان آزمایشی خیالی نیز نام می برند، شرودینگر گربه ای را درون یك جعبه در بسته قرار داد. در این جعبه اسلحه ای كشنده كه ماشه ای حساس دارد و یك اتم رادیواكتیو هم قرار دارند.
احتمال آنكه اتم رادیواكتیو طی مدت یك ساعت از خود پرتوی ساطع كند ۵۰ درصد است. اگر اتم رادیواكتیو تجزیه شود، انرژی آزاد شده طی این فرآیند، ماشه اسلحه را خواهد كشید. می توان گفت بعد از گذشت یك ساعت با برداشتن در جعبه می توان دریافت آیا گربه زنده است یا مرده.

قیمت فایل فقط 9,350 تومان

خرید

برچسب ها : فیزیک کوانتوم , فیزیک , کوانتوم , تئوری کوانتوم , اعداد کوانتومی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر