امروز: چهارشنبه 29 آبان 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق پدیده فیزیكی موج

دانلود تحقیق پدیده فیزیكی موج دسته: فیزیک
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 44 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 44

موج در اثر وزش باد بر سطح آب به وجود می آید موقعی كه باد می وزد چین خوردگی در سطح آب ظاهر می شود و به تدریج كه بر شدت باد افزوده می گردد، تغییر شكل سطح آب زیادتر شده و پستی و بلندی هائی كه ظاهر نا منظم دارند، دیده می شوند

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

كلیات درباره حركات آب دریا

دریا محیطی دائما در تلاطم است كه حركات آن نتیجه حركات موجی با دوره های متفاوت و جریانهای بزرگ دریائی كم و بیش متحدالشكل می باشد.

الف- حركات موجی عبارت اند از:

- امواج كه دوره آنها بین 3 تا 20 ثانیه است و بلندی آنها به حدود ده متر می رسد.

- امواج كوتاه (با ارتفاع كم) كه در بعضی از بنا در دیده می شود، بلندی آنها چندین ده سانتیمتر و دوره آنها از چند ده ثانیه تا چند دقیقه می باشد. این امواج موج چه نامیده می شوند.

- جزر و مد كه دوره آن از 12 ساعت تا حدود 18 سال و بلندی آن در بعضی از سواحل به 15 متر می رسد.

این حركات كه به صورت نوسان دوره ای سطح آب دریا مشاهده می شود، جریان‌هائی دوره ایجاد می كند كه نسبت به نوسان آب كم و بیش عقب افتادگی زمانی دارند.

ب-جریانهای بزرگ دریایی را عوامل زیر به وجود می آورند:

- نیروهائی خارج از محیط دریا:بادها، جاذبه ماه و خورشید و كواكب.

- نیروهای مربوط به محیط دریا: تفاوت شوری و یا تفاوت دمای آب دریا.

- جریانهای ناشی از باد ممكن است به حركات جزر و مد اضافه شده و سطح آب دریا را به مقدار قابل توجهی بالا بیاورد. این پدیده در سواحل ژاپن و تاهیتی و بعضی سواحل دیگر زیاد دیده می شود. آن را به اصطلاح «جزر و مد همراه با موج باد» می نامند.

جریانهای دریایی به مناسبت سرعت كمی كه دارند، در اكثر موارد در رژیم سواحل مؤثز نیستند، ولی آب و هوای مناطق ساحلی همواره تحت تأثیر آنها قرار دارد(اثر جریان آب گرم گلف استریم بر سواحل اروپای شمالی و جریان آب سرد لابراتوار بر سواحل امریكا)

پدیده فیزیكی موج

موج در اثر وزش باد بر سطح آب به وجود می آید: موقعی كه باد می وزد چین خوردگی در سطح آب ظاهر می شود و به تدریج كه بر شدت باد افزوده می گردد، تغییر شكل سطح آب زیادتر شده و پستی و بلندی هائی كه ظاهر نا منظم دارند، دیده می شوند، بدون اینكه بتوان مسیری برای این حركت تشخیص داد(تلاطم سه بعدی). اگر باد ادامه یابد، امواج تشكیل می شود و به سوئی كه باد به سمت آن می وزد، پیشروی می كند. تلاطم به تدریج به صورت دو بعدی در می آید و موج استوانه ای مشاهده می گردد. مقطع موج(نیمرخ) به شدت ناقرینه است. بالای موج در زیر باد برامده تر شده و قسمت پائین آن با شیب های كم به قسمت بالائی متصل می شود. پس از آنكه قسمت بالای موج به حد كافی برآمده شد، ریزش كرده و كف می كند و در سطح آب استوانه های كف مجزا از یكدیگر مشاهده می شود.

موجهای ناشی از باد كه حالت نوسانات اجباری دارند، به نوبه خود حركتی در سطح آب ایجاد می كنند كه منجر به تشكیل امواج آزاد می شود. این امواج از محل  توفان به اطراف منتشر می شوند. درباره امواج آزاد كه از موجهای قبلی منظم ترند، بررسی های نظری بسیاری صورت گرفته است.

این نوع امواج عملا نسبت به صفحه قائم گذرا از وسط فاصله دوتاج موج قرینه اند. معذلك، شیب های دو طرف تاج تندتر از شیب های دو طرف ارتفاع موج واقع است) بالاتر از سطح متوسط اب دریا در موقع آرامش قرار دارد.

در واقع، نظم موجهایی كه در اثر وزش باد تولید می شوند، نسبی است، زیرا این موجها به دنبال هم با دوره ها و بلندی ها و طول های متفاوت در حركت اند. ثبت امواج در یك نقطه ثابت نشان داده كه ردیف های امواج كم و بیش منظم شامل تعدادی تك موج با مشخصات مختلف اند كه در آنها شناخت مقادیر مفهوم دارای مه موج ثبت شده را مشخص نماید، بسیار دشوار است. ولی از طریق كاربرد روش آمار ریاضی توانسته اند امواج را به وسیله قوانین احتمالات نسبتاً ساده كه به نظریه توابع

تصادفی مربوط می شوند، مشخص نمایند.

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : پدیده فیزیكی موج , موج , پدیده موج , حرکت آب , ایجاد موج , موج دریا

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر