امروز: جمعه 24 آبان 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق انحراف اشعه

دانلود تحقیق انحراف اشعه دسته: فیزیک
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 387 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 15

اگر انحراف اشعه از محوری در سطح كانونی باشد ما از انحراف كروی عرضی و متقاطع صحبت می‌كنیم دسته شعاعی از اشعه‌ها موازی با محوری است كه پس از شكست دوباره نور و مجموعه‌ای از مخروطها شكل می‌گیرد و روی محور عدسی‌ها قرار دارد

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

اگر انحراف اشعه از محوری در سطح كانونی باشد ما از انحراف كروی عرضی و متقاطع صحبت می‌كنیم. دسته شعاعی از اشعه‌ها موازی با محوری است كه پس از شكست دوباره نور و مجموعه‌ای از مخروطها شكل می‌گیرد و روی محور عدسی‌ها قرار دارد

سطحی كه این مجموعه از مخروطها را در بر گرفته است سطح خورنده نام دارد. و برش عرضی این سطح توسط هر سطح صافی كه از این اشعه می‌گذرد منحنی خورنده نام دارد. شكل 82 نشان دهنده این منحنی در انحراف گوی است. اگر برش عرضی توسط سطوح صاف عمود بر محور دوائری از پرتو مختلف باشند موج موازی‌شكلی از اشعه‌ها توسط نقطه درخشنده‌ای روی محور به وجود می‌آید كه از سطح عدسی دور است. در اینجا دائره‌های روشن نقش مهمی را در عكسهای آن نقطه در سطوح مختلف ایفا می‌كنند. كانون F در تقریب نسبی تعیین می‌شود و نقش كانون فقط برای اشعه‌ها است. به عنوان مثال اشعه‌هایی كه از طریق عدسی‌های نزدیك محور می‌گذرند اینطور هستند. كوچك‌ترین و روشن‌ترین تصویر از آن نقطه توسط عدسی‌هایی در سطح m به وجود می‌آید كه از كانون F  نمی‌گذرد.

بنابراین برای كاهش انحراف عرضی كروی یا گوی مانند در عدسی‌ها، ما باید كانون مناسبی از این عدسی‌ها را تعیین كنیم كه به عنوان مثال  توسط در نظر گرفتن كانون در   نه در F عكس به وجود می‌آید. عدسی‌های همگرا دارای انحراف طولی منحنی گوی مانند است. به عنوان مثال اشعه‌های غیر paraxial در محور در نقطه‌ای نزدیك عدسی از كانون paraxial همدیگر را قطع می‌كنند. عدسی‌های واگرا دارای انحراف گوی مانند در جهت مخالف هستند. انحراف گوی مانند از لحاظ عملی توسط انتخاب مناسب سطوح و دستگاه‌هایی از عدسی حذف می‌شوند. و همان برای انحراف گوی مانند آینه‌ها هم صحت دارد.

Coma

 اگر یك لكه روشن روی امواج گسترده‌ای كه روی محور نوری سیستم قرار ندارند تشكیل شود عكس آن دایره روشن نیست همان طوریكه در مرحله قبل هم بیان شد و شكل آنان نامتقارن فرض می‌شود. برخی اوقات این شكل، یادآور ذوزنب است گرچه نام این انحراف می‌باشد. coma به طور قابل توجهی توسط انحنای درست مشخصه‌های سیستم ضعیف می‌شود.

انحرافی كه توسط اشعه های مایل محور فرعی به وجود می‌آیند

این سطوح از طریق محور سیستم نوری می‌گذرد كه سطوح جنوبی نام دارد. اگر امواج استوانه‌ای شكل اشعه در این سطح صاف در یك زاویه كاملاً بزرگ با محور وجود داشته باشند آنگاه پس از پرتو دوباره برای طولانی مدت باقی نمی‌مانند. اشعه‌هایی كه در سطح جنوبی قرار دارند به روشی كه متفاوت از شكست نور اشعه‌هایی است كه موازی با آنها هستند شكسته می‌شوند. بدین ترتیب اشعه‌های موج پس از شكست نور موازی نیستند. بنابراین موج برش عرضی متفاوت از فاصله‌ای از عدسی‌ها پس از انكسار نور است. در همان فاصله مشخص از عدسی‌ها، برش عرضی بخشی از مسیری (خطی) است كه بر سطح جنوبی عمود و قائم است.

پس از این، این خط به یك قرینه تبدیل می‌شود كه پارامترها با فاصله از عدسی تغییر می‌كنند. در یك فاصله مشخص از عدسی‌ها، برش عرضی دائره‌ای شكل است دوباره بیضی شكل می‌شود و در نهایت بخشی از خط در سطح جنوبی قرار دارد. یك اینچنین انحرافی آستیگماتیسم امواج متمایل نام دارد. ابتدا اجازه دهید تا نمونه‌ای از انكسار نور موج را كه در بالا بدان اشاره شد تفسیر كنیم. پس از عبور از طریق یك عدسی، موج در سطح جنوبی و در سطحی عمود  بر سطح جنوبی و موازی محورها قرار می‌گیرد كه به عبارت دیگر سطح SAGITTAL‌ است. كانون برای این سطوح متفاوت است.

در شكل 80، كانون جنوبی روی سطح I و كانون SAGITTAL روی سطح III قرار دارد. در سطح II اشعه‌ها نیمه بالایی موج استوانه‌ای شكل درنیمه پائین موج دائره شكل قرار دارند. در حالی كه این متعلق به نیمه پائینی موجی است كه در نیمه بالایی  دائره قرار دارد. اشعه‌هایی كه از نیمه راست به موج استوانه‌ای شكل می‌رسند روی نیمه راست دائره در سطح II قرار دارند. در حالی كه اشعه‌هایی كه از نیمه چپ موج می‌آیند روی نیمه چپ دائره قرار می‌گیرند. مكان سطوح دركانون جنوبی و sagittal بستگی به زاویه انحراف موج در محور نوری دارد. بنابراین سطوحی كه شامل كانون هستند توسط كانون جنوبی و sagittal شكل  می‌گیرند و بر هم منطبق نیستند. واضح است كه این سطوح فقط در نقطه F‌ روی محور نوری به هم می‌رسند در این نقطه متعامد نیستند (شكل 83). این نوع انحراف انحنای سطح عكس (تصویر) نام دارد. این كج‌راهی (انحراف) زمانی از بین می‌رود كه وضعیتpetzval  ارضا كننده باشد و ما در این كتاب راجع به آن بحث نمی‌كنیم.

میزان بزرگ‌نمایی سیستم معمولاً به زاویه انحراف اشعه در محور نوری بستگی دارد. در زوایای بزرگتر، این مشهودتر است و تصویر تشابهش را با جسم از دست می‌دهد. در نتیجه یك شبكه (توری) توسط خطوط راست شكل می‌گیرد كه به داخل شبكه توری مانند با خطوط قوس دار انتقال می‌یابد.

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : انحراف اشعه , زاویه انحراف اشعه , كاهش انحراف عرضی كروی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر