امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مقاله تعریف خوردگی فلزات

مقاله تعریف خوردگی فلزات دسته: فنی و حرفه ای
بازدید: 5 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 31 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 16

تعریف خوردگی فلزات به همراه توضیحات کامل

قیمت فایل فقط 11,000 تومان

خرید

تعریف خوردگی فلزات

تعریف خوردگی فلزات

از بین رفتن فلزات بواسطه فعل وانفعالات شیمایی والكتروشیمیایی خوردگی نامیده می شود كه سالیانه خسارات مالی چشم گیری را متوجه صنایع می نماید .وظیفه كارشناس خوردگی كاهش  دادن این ضرر با در نظر گرفتن كلیه امكانات بوده وانجام تحقیقتات ودرك مسائل از مهمترین نكات در كنترل خوردگی است . در ایران مسائل خوردگی زیادی بویژه در صنایع شیمیایی ، صنایع گازرسانی نیروگاههای تولید برق وجود دارد با هریك بستگی به شرایط موجود خواهد داشت.

یكی از علل عمده خوردگی كه سبب تخریب تأسیسات صنعتی می شود، میل فلزات در بازگشت به حالت اولیه خود، یعنی اكسیدهای فلزی است كه حالت اولیه آنها در طبیعت می باشد. خوردگی آهن یا آلیاژهای مربوطه كه نهایتاً شامل اكسید فریك آبدار خواهد بود، زنگردگی نام دارد و بنابراین واضح است كه فلزات غیرآهنی دچارخوردگی می شوند ولی دچار زنگردگی نخواهد شد. برای جلوگیری از حركت تمایلی زنگ زدگی فلزات، لازم است ابتدا این حركت را بطور علمی مطالعه و بررسی نموده و سپس وسائل اندازه گیری میزان خوردگی و محاسبه آن را مورد مطالعه قرار دهیم.

چگونگی بروز زنگ زدگی

عامل اصلی كه سبب بروز انواع زنگ زدگیها می باشد ، فعل و انفعالات الكتروشیمیائی است. این فعل وانفعالات در اثر حركت شدت جریان خوردگی از یك نقطه در سطح فلز كه دارای شارژ الكتریكی مثبت می باشد (آند) به نقطه دیگری كه دارای شارژ الكتریكی منفی است (كاتد) بوجود می آید.

اتمهای آهن در آند یونیره شده و وارد الكترولیت خاك گردیده و از آنجا از طریق رطوبت موجود در خاك یونیره شده و یون هیدروژن به سمت كاتد جریان پیدا می نماید. پس از رسیدن به سطح كاتد یونهای مثبت هیدروژن موجود در الكترولیت كه در اطراف كاتد جمع گردیده است، الكترونها را كه داخل فلز جریان یافته جذب نموده وبصورت ملكول هیدروژن در آمده و در حالت گاز دور كاتد را می گیرند. در سطح آند یونهای مثبت آهنی با كاتیونهای منفی با OH آب تركیب شده و تولید هیدرات آهن و متعاقباً با جذب اكسیژن بصورت هیدرات سه ظرفیتی آهن كه تركیبی از زنگ آهن می باشد در می آیند. ادامه این فعل و انفعالات سبب ضایع شدن كامل آهن می گردد.

قیمت فایل فقط 11,000 تومان

خرید

برچسب ها : تعریف خوردگی فلزات , فلزات , انواع فلزات , زنگ زدن فلزات , الكتروشیمیایی خوردگی , انواع زنگ زدگی , اكسیدسیون , زنگ آهنی , دناولد مقاله , دانلود تحقیق

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر