امروز: سه شنبه 23 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

مقاله اعلام حریق

مقاله اعلام حریق دسته: عمران
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 224 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 115

مقاله اعلام حریق و توضیحات کامل درباره آن

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

اعلام حریق

ضوابط طراحی و نصب سیستم*های كشف و اعلام حریق

سیستم كشف و اعلام حریق
1-. سیستم كشف و اعلام حریق خودكار
تعریف: به طور كلی منظور از طراحی، ساخت و نصب این سیستم*ها، كشف و اعلام حریق به طورخودكار برای آشكارسازی آتش*سوزی در مراحل اولیه وقوع آن است تا با كشف به موقع آتش بتوان:
 افراد را از وقوع خطر آگاه كردp
 برای فرارp افراد و نجات كسانی كه در معرض خطر قرار دارند اقدام كرد.
 اقدامات اطفائی بهp موقع و درخواست كمك از سازمانهای آتش*نشانی انجام داد.
 سیستم*های اطفاییp خودكار را فعال نمود و در نهایت باعث كاهش خسارات احتمالی و تلفات جانی شد.

2-. انواع سیستم*های كشف و اعلام حریق خودكار دستی
1-2- سیستم*های اعلام حریق موضعی
این نوع سیستم*ها به طور كلی تحت عنوان “كاشف و اعلام حریق موضعی یا خانگی” نامیده می*شود كه معمولاً نسبت به دود حساس بوده و دارای یك آژیر كوچك در داخل كاشف است و از باتری یا برق شهر تغذیه می*كند و در ساختمانهای یك طبقه می*تواند مورد استفاده قرار گیرد مشروط به این كه به طور صحیح نصب و به موقع سرویس شوند.
كاشف*های حریق موضعی را نباید در ساختمانهای بیش از یك طبقه مسكونی و یا در یك فضا (دوبلكس) به كار گرفت.
2-2- سیستم*های كشف و اعلام حریق خودكار متعارف (معمولی)
این سیستم*ها از یك مركز كنترل*كننده و نشان*دهنده، شستی*ها، كاشف*ها و وسایل هشداردهنده حریق تشكیل شده*اند. مركز كنترل این سیستم از برق شهر تغذیه می*كند و به برق باتری هم مجهز است.
دستگاههای متعارف معمولاً از 1 تا 48 مدار ساخته می*شوند و هر مدار به وسیله دو رشته سیم كه بروی آنها تعدادی كاشف و شستی اعلام حریق نصب می*شود یك منطقه (زون) را پوشش می*دهند.
هنگامی كه شرایط خاص حریق بوجود آید هر یك از كاشف*ها و یا شستی*های اعلام حریق مداری را كه بر روی آن نصب شده*اند، براساس تغییرات الكتریكی فعال می*كند و دستگاه به طور خودكار وسایل هشداردهنده حریق را به صدا در می*آورد.
3-2- سیستم*های كشف و اعلام حریق خودكار با قابلیت آدرس*دهی
این سیستم*ها از یك مركز كنترل*كننده و صفحه نشان*دهنده، شستی*ها،كاشف*ها و وسایل هشداردهنده حریق تشكیل شده*اند.
مركز كنترل این سیستم از برق شهر تغذیه می*كند و به برق باتری نیز مجهز می*باشد.
این دستگاهها معمولاً از 1 تا 8 مدار ساخته می*شوند. در این سیستم مدارها به صورت حلقوی هستند، یعنی دو رشته سیم از خروجی هر مدار خارج و پس از نصب كاشف*ها و شستی*ها بروی آن مجدداً وارد ورودی*های مدار در دستگاه مركزی می*شوند و تشكیل یك حلقه (لوپ) را می*دهند.
این سیستم قادر به تشخیص علائم ارسال شده از هر یك از كاشف*های حریق و یا شستی*های اعلام حریق با قابلیت مشخص كردن محل دقیق كاشف*ها و یا شستی*هایی كه علائم حریق را ارسال كرده*اند، است. امتیاز این سیستم نسبت به سیستم متعارف یا معمولی در دقت تشخیص علائم كاذب و نشان دادن مكان دقیق كاشف یا شستی اعلام حریق فعال*شده در صفحه نمایش دستگاه مركزی است.
سیستم خودكار آدرس*ده خود به سه نوع به شرح زیر تقسیم می*شود:
الف) سیستم اعلام حریق خودكار غیرآنالوگ؛ در این سیستم كاشف*های حریق چندمرحله*ای از نوع آدرس*ده، یكی از حالات زیر را به مركز كنترل اعلام می*كند (تصمیم*گیرنده اصلی كاشف است):

(تصمیم*گیرنده اصلی كاشف است):
 حالت عادی یا طبیعیp
 حالت اعلام حریقp
p حالت غیرعادی یا غیرطبیعی (اِشكال)
ب) سیستم اعلام حریق خودكار آنالوگ؛ در این سیستم كاشف*های حریق از نوع آنالوگ هستند یعنی این كاشف*ها تمام تغییرات فیزیكی شرایط محیطی خود را به مركز كنترل ارسال می*كنند (تصمیم*گیری در مورد اعلام حریق به عهده مركز كنترل است.) و مركز كنترل علائم دریافت*شده از مرز یك حریق واقعی عبور كند، سیستم به طور خودكار اعلام حریق می*كند. سیستم آنالوگ ممكن است علائم كاذب شبیه به سیستم غیرآنالوگ داشته*باشد.
ج) سیستم اعلام حریق خودكار آنالوگ پیشرفته؛ در این سیستم كاشف*های حریق از نوع آنالوگ است اما دستگاه مركز كنترل از نوع آنالوگ پیشرفته است و به همین لحاظ علائم دریافتی از كاشف*ها توسط مركز پردازش اطلاعات مربوط به كنترل با اطلاعات از پیش ذخیره*شده در دستگاه مركزی مقایسه شده*است كه در صورت مطابقت با وضعیت حریق، اعلام حریق می*كند.
امكانات و امتیازات این سیستم در كارآیی و قابلیت مراكز كنترل آنها است كه به صورت خودكار قادر به مطابقت دادن عملكرد سیستم با تغییرات ایجاد

شده در ساختمان در تمام مدت شبانه روز است.
4-2- سیستم كشف و اعلام حریق دستی
این سیستم*ها از یك مركز كنترل و صفحه نشان*دهنده، شستی*ها و وسایل هشداردهنده حریق تشكیل شده*اند.

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : اعلام حریق , انواع سیستم اعلام حریق , تعریف اعلام حریق , سیستم اعلام حریق , اتش نشانی , کارکرد اعلام حریق , طراحی و ساخت اعلام حریق , دانلود مقاله , دانلود تحقیق , اموزش , مقاله اموزشی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر