امروز: سه شنبه 23 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

گزارش کارورزی عمران پروژه خیام

گزارش کارورزی عمران پروژه خیام دسته: عمران
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 18 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 33

گزارش كارآموزی ( 1 ) رشته عمران را كه بعد از پیمودن 2 ترم در تابستان سال 1384 كه همراه با خلاصه ای از مطالب در مورد ساختمان سازی و همچنین گزارش كار روزانه و نقشه های اجرایی و نقشه های شهرداری و نیز حاوی تعدادی عكس از ساخت و ساز پروژه است را تقدیم به استاد ارجمند جناب آقای امیری دلوئی می كنم

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

مقدمه

بنام تنهاترین یار تنهایی

گزارش كارآموزی ( 1 ) رشته عمران را كه بعد از پیمودن 2 ترم در تابستان سال 1384 كه همراه با خلاصه ای از مطالب در مورد ساختمان سازی و همچنین گزارش كار روزانه و نقشه های اجرایی و نقشه های شهرداری و نیز حاوی تعدادی عكس از ساخت و ساز پروژه است را تقدیم به استاد ارجمند جناب آقای امیری دلوئی می كنم .

قبل از آغاز مطالب جا دارد از استاد راهنما جناب آقای مهندس امیری دلوئی كمال تشكر و قدردانی را داشته باشم و همچنین مهندس دانشور حسینی كه قبول كردند تا بنده در پروژه خیام 18 دوره كارآموزی خود را بگذرانم و تجربیاتی كسب كنم و جناب آقای هادیخانی معمار پروژه كه در تمامی طول دوره به سوالات بنده پاسخ می گفتند تشكر می كنم.

امید عبدالله زاده

كلیاتی در مورد ساخت و ساز ساختمان :

این ساختمان از نوع مسكونی می باشد و جزء ساختمانهای فلزی بشمار می رود . در این نوع ساختمان برای ساختن ستونها و پلها كه از پروفیل فولادی استفاده می شود و بار سقفها و دیوارها و جدا كننده ها بوسیله تیرهای اصلی به ستون منتقل شده و بوسیله ستونها به زمین منتقل می گردد .

همچنین برای اتصالات از نبشی و تسمه و برای زیر ستونها از صفحه فولادی استفاده می شود و معمولاً دو قطعه را بوسیله جوش به یكدیگر متصل می نمایند و سقف این ساختمان از نوع تیرچه بلوك می باشد .

بتن :

بتن كه یكی از عوامل و اساسی ترین مصالح در ساختمان سازی است باید به خوبی و در شرایط ایده آل تشكیل شود . پس در اینجا لازم است كه مقداری درباره بتن بحث شود .

بتن : به مخلوطی از سنگدانه ها كه با سیمان به یكدیگر چسبیده شده اند بتن گفته می شود . چون قسمت اعظم بتن از ذرات سنگهای شكسته و ماسه تشكیل شده است ، به آنها سنگدانه گفته می شود . ماده ای كه سنگدانه ها را به هم می چسباند سیمان نام دارد و به آن ماتریس یا خمیر گفته می شود .

مخلوط های بتن : در Bs5328 ( 1981 ) مشخصات مخلوط های مختلف بتن شامل بتن مخلوط آماده ارائه شده است . یك مجموعه از مخلوط های بتن مطرح شده در این استاندارد یعنی مخلوط های مقرر معمولی برای كارهای عمومی ساختمان مانند پی ها و كف ها مناسبند . از این مخلوط ها باید به جای مخلوط های اسمی ، حجمی ، سنتی گذشته ( مانند مخلوط 6 : 3 : 1 سیمان – سنگدانه ریز و سنگدانه درشت ) استفاده كرد . مخلوط های مقرر كه با وزن خشك سنگدانه های لازم برای 100 كیلوگرم سیمان به سنگدانه ها به دست می دهند و چون مخلوط ها بر اساس وزن خشك سنگدانه ها اندازه گیری می شوند . امكان كنترل دقیق محتوای آب و بنابراین مقاومت بتن وجود دارد .

مخلوط های مقرر با حروف و شماره به صورت C15P , C10P , C7.5P , C30P , C25p , C20P مشخص می شوند . 

حرف C بیانگر ‹‹ فشاری Compressive›› ، حرف P بیانگر (( مقرر- ثابت presribed )) و عدد نشانگر مقاومت خرد شدگی قابل انتظار نمونه مكعبی 28 روزه بتن بر حسب نیوتن بر میلیمتر مربع N/mm2 است . مخلوط مقرر ، نسبت های مخلوط را جهت ایجاد درجه مقاومت بتن مناسب اكثر كارهای ساختمانی به جز بتن مسلح ( بتنی كه در آن از تیكه های فلزی كوچك نیز به كار رفته باشد ) طراحی شده مشخص می سازد .

پی : وظیفه پی ساختمان تحمل بارها و انتقال آنها به زمین است . پی بخشی از دیوارها ، جرزها و ستونها است كه در تماس مستقیم با دیوارها ، جرزها و ستونها به عنوان پی و بخشی از دیوار ، جرز یا ستون كه در زیر زمین و در زیر لایه افقی عایق رطوبتی قرار دارد به عنوان دیوار ، جرز یا ستون یا فونداسیون شناخته می شود .

پی این ساختمان از نوع پی نقطه ای بوده ( پی نقطه ای برای ساختمانهایی كه بار آن به طور متمركز به زمین متصل می شود ، ساخته می شود )

لایه های پی های نقطه ای به شرح زیر است :

1- زمین مناسب

2- بتن مگر

3- میلگردهای كف پی

4- بتن اصلی

5- صحفه زیر ستون

زمین مناسب

زمینی برای پی سازی مناسب است كه قدرت مجاز آن تاب تحمل وزن ساختمان را داشته باشد و از طریق آزمایش مكانیك خاك تعیین میگردد .

برای انتخاب پی مناسب از روی جداول یا طراحی یك پی باید بارهای روی پی را محاسبه كرد و ماهیت خاك زیرین ، ظرفیت باربری آن ، رفتار احتمالی آن تحت تاثیر تغییرات فصلی و سطح آب زیر زمینی و احتمال حركت زمین را مشخص نمود .

بتن مِگر :

اولین قشر پی سازی در پی های نقطه ای پی مِگر می باشد . مقداری سیمان در بتن مِگر ، در حدود 100 الی 150 كیلوگرم در متر مربع است و به دو دلیل از آن استفاده می كنند .

1- برای جلوگیری از تماس مستقیم با خاك

2- برای ایجاد سطح صافی برای ادامه پی سازی

میلگردهای كف پی :

برای جلوگیری از تركیدن بتن ، در محل تارهای كششی میلگردهای فولادی قرار میدهند . این آرماتورهای شبكه ای را از قبل به اندازه مناسب ( در حدود 5 سانتی متر كوچكتر از ابعاد پی ، 5/2 سانتی متر از هر طرف ) بافته شده است . در كف پی قرار داده و زیر آن را با تكه های كوچك سنگ و یا تكه های بتن قدری بالاتر از كف پی قرار میدهند به طوریكه در موقع بتن ریزی این شبكه كاملاً در بتن غرق شود .

بتن اصلی :

بتن از مخلوط شن و ماسه و سیمان و آب و مواد مضاف با درصدهای خاص خودشان تشكیل میگردد.

صفحه زیر ستون :

چنانچه پی ریخته شده جهت ستون فلزی باشد برای آنكه فشار وارده از ستون در سطح پی تقسیم شود زیر ستون روی پی صفحه ای فلزی كه ابعاد آن با محاسبات تعیین می شود قرار می دهند . چون ممكن است به ستون بجز بارهای عمودی نیروهای جانبی نیز وارد شود .

صفحه زیر ستون را بوسیله میلگردهائی در بتن محكم می كنند .

برای این منظور به طریق زیر میتوان عمل كرد :

4 عدد میلگرد با نمره زیاد مثلاً 20 یا 22 یا بیشتر كه سر آن به صورت چنگك یا گونیا خم شده و سر دیگر آنرا پیچ و مهره كرده اند در بتن قرار می دهند و در صفحه زیر ستون نیز چهار عدد سوراخ درست مقابل این چهار میلگرد ایجاد می نماییم و میلگردها را از داخل سوراخ صفحه رد نموده و با مهره محكم می نماییم . به این میلگردها بولت می گویند.

شناژ :

این ساختمان دارای 8 شناژ می باشد .

برای آنكه پی های نقطه ای به همدیگر متصل بوده و در موقع نشت ساختمان و یا تكانهای ناگهانی با همدیگر كار كنند پی های نقطه ای را بوسیله شناژ به همدیگر متصل می نمایند .

اجزاء تشكیل دهنده ساختمانهای فلزی :

ساختمانهای فلزی از اجزاء مهم زیر تشكیل می شود :

1- ستونها

2- پل یا تیرهای اصلی

3- تیرچه ها

4- پروفیلهای اتصال و میله مهار

ستونها : در ساختمانهای فلزی به آن قسمت از اجزاء كه تحت نیروی فشاری واقع هستند را ستون می گویند . بار سقفها بوسیله پلها به ستونها منتقل شده بوسیله ستونها به زمین  منتقل می گردد .

قسمت های مختلف ستون :

الف – قسمتهای اصلی ستون

ب – تسمه های اتصال دهنده

ج – صفحه های تقویتی

د – جوش

هـ – اتصال ستون به صفحه زیر ستون

الف – قسمتهای اصلی ستون

قسمت اصلی ستون عبارت است از آنروفیلی كه بارهای فشاری را تحمیل می كند .

ب – تسمه های اتصال دهنده :

در ساختمان فلزی ممكن است ستون از دو عدد تیر آهن I و یا دو عدد ناودانی و یا چهار عدد نبشی و غیره تشكیل شده باشد كه این پروفیل ها می باید به یكدیگر متصل شود . معمولاً این پروفیلها را بوسیله تسمه به یكدیگر متصل می نمایند.

ج – صفحه های تقویتی :

گاهی ممكن است ستون انتخاب شده از لحاظ شماره تیرآهن برای كلیه طبقات مناسب بوده و فقط برای یك یا دو طبقه پایین كه بار بیشتری را تحمل می نماید ضعیف باشد . در این صورت ممكن است مهندس محاسب برای تقویت ستون ورقهای تقویتی سراسری پیشنهاد نماید . در این صورت دیگر برای اتصال ستون در این قسمت از تسمه استفاده نمی گردد .

اگر نیروهای وارده در پای ستون زیاد باشد و احتمال خم شدن نبشی ها در محل اتصال ستون با صفحه زیر ستون موجود باشد دو یا سه قطعه تسمه بصورت لچكی ( مثلثی ) بین دو بال نبشی قرار داده و بخوبی جوش می دهند تا از خم شدن نبشی جلوگیری نمایند .

از این قطعات لچكی در نبشی های زیر سرپلها كه دارای بار زیاد می باشد نیز استفاده می گردد ضخامت این لچكها در حدود 10 الی 12 میلی متر می باشد .

د – جوش :

متداول ترین وسیله اتصال دهنده قطعات فلزی به یكدیگر در ایران جوشكاری می باشد كه معمولاً از دستگاههای جوش برقی بسیار استفاده می شود كه در این پروژه نیز به همین طریق قطعات فلزی را به یكدیگر جوش دادند .

هـ اتصال ستون به صفحه زیر ستون :

ابتدا باید صفحه زیر ستون قبلاً كاملاَ تراز و در یك سطح گذاشته شده باشد و سطح انتهائی ستون یعنی محل اتصال آن به صفحه زیر ستون باید كاملاً  هموار بوده بطوریكه در موقع قرار دادن آن روی صفحه تمام نقاط آن با صفحه در تماس باشد . آنگاه ستون را بلند كرده و در محل خود قرار میدهند . لازم به یادآوری است كه ستون را اغلب با جرثقیل بلند میكنند .

2- پل ها یا تیرهای اصلی :

پلها آن قسمت از ساختمان فلزی هستند كه بار سقفها بوسیله آنها به ستونها منتقل می گردد و یا به آن عضو از ساختمان فلزی كه بین ستونها قرار می گیرد پل و یا تیر اصلی می گویند .

3- تیرچه ها :

4- پرفیلهای اتصال و میله مهار

در سقفهای طاق ضربی باید به خیر طاق كه در حدود 2 الی 3 سانتی متر می باشد طاق نیروئی در جهت افق به تیر آهنهای جانب خود وارد می نماید كه این نیرو در طاقهای میانی بوسیله طاق پهلوئی خنثی می شود ولی در آخرین دهانه این نیرو باعث می شود كه تیر آهن را به كنار رانده در نتیجه طاق فرو ریزد . برای جلوگیری از این كار آخرین تیر آهن را حداقل در دو نقطه به تیر آهن ما قبل آخر می بندند و این كار معمولاً بوسیله میلگردهایی به قطر 10 الی 12 میلی متر انجام می شود . به این میلگردها میله مهار گفته می شود . البته از میله گرد در نقاط دیگر ساختمان مانند سقف كاذب و غیره نیز استفاده می شود .

ورقهای 12 میلی متری را بوسیله جوش هوا سوراخ كرده در ابعاد 5*10 و به فواصل 50 سانتی متری از یكدیگر .

به این سوراخ های ایجاد شده در ورق (( بند انگشتی )) می گویند .

وظیفه بند انگشتی اتصال كامل و مستحكمتر صفحه های تقویتی به ستون می باشد كه معمولاً در طبقات پایین تر كه بار بیشتری را تحمل می كنند قرار دارند .

بوسیله جوش هوا از دو شیلنگ كه یك سر آن به كپسول اكسیژن و دیگری به گاز مایع وصل است تیر آهن ها را از نقاطی كه مهندسان از پیش مشخص كرده اند جدا میكنند .

بدین گونه كه ابتدا با فندك بر سر لوله جوش جرقه ای می زنیم تا آتشی مختصر تولید شود . سپس بوسیله             كه وجود دارد با كم و زیاد كردن اكسیژن و گاز فشار هوا را تنظیم می كنیم تا به حالت آرمانی درآید تا بتوانیم براحتی تیرآهن را از نقاط خواسته شده از یكدیگر جدا كنیم .

بوسیله گچ و گونیا ورقهای بادبند ( كه یكی از عوامل اصلی جلوگیری از فروریختن ساختمان هنگام زلزله است ) را كه مهندسان با محاسباتی كه انجام داده اند علامت گذاری می كنیم .پس از علامت گذاری بوسیله جوش هوا تكه های علامت گذاری شده را جدا كرده . این كار باعث می شود تا لچكی كه به عنوان نبشی به كار می رود به راحتی در جای خود زیر بادبند قرار گیرد .

جا پائی :

برای آنكه جوشكاران بتوانند هنگامیكه ستونها را برپا كرده اند از آنها بالا بروند ( ارتفاع ستونها 10/19 ) مقداری نبشی بر روی ستونها جوش دادند كه مانند پله از آن استفاده كرده اند و از به طریق آن به بالای ستونها می رفتند تا بتوانند پلها را جوش دهند .

چون ستونها هنوز بوسیله پلها به یكدیگر متصل نشده اند و تنها نقطه اتصال آن كه باعث تعادل شده بود جوش ستون با صفحه بود .

اما با این وضع ستونها كمی از حالت تعادل خارج بودند و كمی لق می زدند . بنابراین بوسیله یك تیرآهن كه بین دو ستون گذاشته شد باعث از بین رفتن لقی ستون گشت .

صفحه های تقویتی

به خاطر اینكه ستونها در طبقات اول و دوم بیشتر از طبقات دیگر باید بار تحمل كنند ( طبیعی است كه ستون در طبقه اول باید بار هر 6 طبقه و در طبقه دوم بار 5 طبقه بالایی را تحمل كنند ) . بنابراین باید ابتدای ستون ها از مقاومت بیشتری برخوردار باشند . برای این منظور از صفحه های تقویتی استفاده می شود كه در طبقات اول و دوم بكار می رود .

برای اینكه در جوش برقی سیم اتصال را طولانی نكنند و مرتب به گوشه و كنار قطعات گیر نكند بوسیه یك میله گرد سیم اتصال را به یك صفحه اتصال دادند و چون در سرتاسر پی از میلگرد استفاده شد . بنابراین از هر نقطه ای در محوطه می توانستند براحتی قطعه مورد نظر را جوش دهند.

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : کارورزی عمران پروژه خیام , بتن , میلگردهای كف پی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر