امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

گزارش کارآموزی کارخانه ماشین سازی اراک

گزارش کارآموزی کارخانه ماشین سازی اراک دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 88 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 63

با اهداف پشتیبانی از صنایع بنیادین ، انجام پروژه های گوناگون و تولید فرآورده های متنوع صنعتی در سال1347 در زمینی به مساحت 36 هكتار در جوار شهر اراك تأسیس و در سال 1351 به عنوان اولین هسته صنعت سنگین كشور مورد بهره برداری قرار گرفت

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

فهرست

فصل اول

تاریخچه ، عملکرد و فعالیت ها  1…………………………..

ماشین سازی اراک……………….…………………… 1

گروه تولیدی فلزی و سازه……………………………… 3

گروه تولیدی ماشین و مونتاژ…………………………….. 4

گروه تولیدی متالوژی…………………………………. 6

گروه نصب و راه اندازی……………………………….. 9

کنترل…………….……………………………….. 11

کنترل کیفیت……………….……...……………….. 13

کنترل مرغوبیت…………………......………………. 13

گروه خدمات فنی و پشتیبانی…………………………… 14

مجتمع آموزش 16…………….…….....………………..

فصل دوم

ساختار ، عملکرد وکاربرد20 ....................................... PLC

معرفی PLC 21…….……………………….…………

سخت افزار PLC 28…………….………………..……

مدول منبع تغذیه 29……………………………………..

واحد پردازش مرکزی32…………………………………

حافظه33......................................................................

ترمینال ورودی34.…….…………..……………………

ترمینال خروجی…………………………………….. 36

مدول ارتباط پروسسوری……………………………… 39

مدول رابط……….………………………………… 40

تصویر ورودی ها……………………………………. 42

تصویر خروجی ها…………………………………… 43

فلگ ها ، تایمر ها و شمارنده ها…….…………………… 44

انبارک یا آکومولاتور46…………..……………………..

واحد برنامه نویسی……..…………………………….. 46

فصل اول

تاریخچه ، عملكرد و فعالیت ها

فصل اول : تاریخچه ،عملکرد و فعالیت ها 1                                             

شركت ماشین سازی اراك

با اهداف پشتیبانی از صنایع بنیادین ، انجام پروژه های گوناگون و تولید فرآورده های متنوع صنعتی در سال1347 در زمینی به مساحت 36 هكتار در جوار شهر اراك تأسیس و در سال 1351 به عنوان اولین هسته صنعت سنگین كشور مورد بهره برداری قرار گرفت.

این شركت با قابلیت و توانایی های علمی ، فنی و تخصصی در زمینه های طراحی ، ساخت ، نصب و راه اندازی تجهیزات پالایشگاهی ، پتروشیمی ، نیروگاهی و تولید ماشین آلات صنعتی به مثابه یك صنعت كارخانه ساز تاكنون پروژه های عظیم و ارزنده ای را با كیفیت بسیار مطلوب به اجرا در آورده است یا در دست اجرا دارد . این مجتمع عظیم صنعتی با بهره مندی از حدود 3600   نفر نیروی متخصص و كار

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 2                                                               

آزموده تنها مجموعه ای است كه تمامی امكانات و تجهیزات لازم در فرآیند تولید انواع محصولات صنعتی و اجرای پروژه های بزرگ ملی را به صورت یكجا در خود جای داده است .

این کارخانه شامل قسمت های مختلفی می باشد که هر یک کار و وظیفه تعریف شده خود را دارد .

در ادامه به اختصار به معرفی هریک از گروه های اجرایی کارخانه و شرح فعالیت های آنها می پردازیم .

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 3                                                               

گروه تولیدی فلزی و سازه:

این گروه با در اختیار داشتن حدود50000  متر مربع فضای مسقف كارگاهی در زمینه تولید پل و سازه های فلزی و تجهیزات پروژه ای فعالیت می نماید . طراحی و ساخت انواع مخازن ذخیره سقف ثابت و سقف شناور در ظرفیت های مختلف ، انواع مخازن تحت فشار كروی و استوانه ای ( ثابت ، سیار ، زیرزمینی ) از توانایی های بالقوه گروه فلزی و سازه می باشد ، كه مطابق استانداردهای جهانی و بالاترین ضرایب اطمینان و دقت قابـل مقایسـه با شركـت های معـتبر خارجـی صـورت می گیرد . از دیگر توانمندی های این گروه ساخت انواع دیگهای بخار تا ظرفیت 70000 پوند در ساعت با فشارهای مختلف ، دیگهای آب گرم ، تجهیزات مورد استفاده در شركت ملی گاز از قبیل هیتر های غیر مستقیم گاز در ظرفیت های مختلف ، فیلتر های گاز

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 4                                                               

 طبیعی ، مبدل های حرارتی ، اودورایزر ، لانچر ، ریسیور ، فیلتر ، اسكرابر ، سپریتور،ریكاوری بویلر و می باشد.

گروه فلزی و سازه همچنین به طراحی و ساخت سازه های عظیم فلزی از قبیل آشیانه چند منظوره هواپیما ، دریچه های هیدرومكانیكال سدها و نیروگاههای آبی ، دودكش های نیروگاهی ، انواع پلها از قبیل راه آهـن ، پـل قوسـی ، پـل تـیر مـشبـك ( روستـایی ) ، پل پیـش ساخته ( بیلی ) ، پل خرپائی و پل كف فلزی پرداخته است . واحدهای طراحی این گروه با به كارگیری آخرین امكانات رایانه ای ، نرم افزارهای گوناگون و استفاده از استانداردهای معتبر بین المللی از قبیل API , AASHTO , AD , DIN , B.S , ASME  بزرگترین پروژه های صنعتی را طراحی نموده اند .

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 4                                                               

گروه تولیدی ماشین و مونتاژ:

این گروه قابلیتهای متنوعی را در زمینه ارائه خدمات ماشینكاری ، ساخت و مونتاژ انواع قالبها و فیكسچر ها ، طراحی و ساخت جرثقیل های هیدرولیك ، بوم ، خشك كامیونی ، موبایل و جرثقیل های ساختمانی در 14 مدل درتناژهای مختلف دارا می باشد .

علاوه براین ساخت قطعات صنعتی مورد نیاز سایر كارخانجات تولیدی ، ساخت و مونتاژ انواع جعبه دنده ها و انجام سفارشاتی از قبیل ماشینكاری قطعات سنگ شكن ، محور راه آهن ، شیر آلات مورد مصرف در صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، توربین های نیروگاه های بادی ، واحد های فرآورش نفت خام  ( M.O.T )، فلنج های تحت فشار، میز ها و غلطكهای كارخانجات نورد ، قطعات دكلهای حفاری ، تجهیزات مورد استفاده در صـنعت قنـد از قبـیل سیسـتم دیفیوزر ، تفاله

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 5                                                               

 خشك كن و ، ساخت ماشین آلات واحد خنك كنندة شمش كارخانجات فولاد ، طراحی و ساخت تجهیزات استخراج معادل ذغال سنگ و سنگ آهن شامل : فیدر ، كانویر ، واگنهای معادن ، وینچ ، الواتور و انواع جكها در این گروه انجام گرفته است . همچنین طراحی و ساخت انواع كوره های صنعتی تولید فولاد برای اولین بار در ایران همچون پروژه كوره های عملیات حرارتی تا ظرفیت 200 تن فولاد سازی اسفراین و كوره های واگنی 60 تنی طرح توسعة آهنگری و كوره   VODC، طرح توسعه ریخته گری كارخانه ماشین سازی اراك ، طراحی و ساخت قالبهای لغزنده و گام به گام بتون ریزی مورد استفاده در پوژه های سد سازی و نیز انواع شیر آلات پروانه ای و هاول بانگر سدها از قبیل سد شهید یعقوبی و بسیاری محصولات دیگر نمایانگر توان و قابلیت های ممتاز این گروه می باشد.

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 6                                                               

گروه تولیدی متالوژی:

این گروه تولیدی متشكل از 3 كارگاه عمده :

   (1ذوب و ریخته گری

     (2 آهنگری

     (3گلوله زنی

كه با برخورداری از 500   نفر نیروی ماهر و متخصص و دارا بودن تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته در زمینه ذوب و ریخته گری و پرسها و چكشهای آهنگری منحصر به فرد خود و همچنین تجهیزات عملیات حرارتی پیشرفته در زمینه تولید انواع قطعات ریخته گری ، قطعات آهنگری ، گلوله های فولادی با خواص ضد سایشی ، تهیه قطعات و شـمشـهای فـولادی با سـطح مقـطع دایره تا قطر530   میلیمتر و سطح

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 8                                                               

مقطع چهار گوش تا ضلع 600 میلیمتر ، محور ها و رینگ های فولادی ، فلنج های تحت فشار ، قطعات خودرو ، محور و بانداژ راه آهن ، غلطكها ، بلوكهای فولادی ، بوش و سیـلندر در ابعاد مختلف فعالیـت می نماید و قادر است همه نوع آلیاژ اعم از فولادهای كربنی و آلیاژی و چدن های آلیاژی را بر اساس استانداردهای شناخته شدة بین المللی مانند DIN  و ASTM  و…   مطابق نظر سفارش دهندگان تولید نماید.

در این گروه به منظور تولید فولادهای گاززدائی شده ، افزایش درجه خلوص ، بهبود خواص مكانیكی و نیز تهیه فولادهای ضد زنگ از سیستم پیشرفته VODC ریخته گری در خلاء استفاده می شود.

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 9                                                               

گروه نصب و راه اندازی :

این گروه با بهره مندی از كادر متخصص و مجهز توانسته است در مقیاس بسیار وسیعی نسبت به نصب و راه اندازی پروژه های پر اهمیت و استراتژیك نظیر پلهای عظیم راه آهن بافق ، بندر عباس ، پل پاكستان ، پلهای دیگر و آشیانة چند منظوره هواپیماهای بوئینگ747 ، مخازن سقف ثابت و سقف شناور در اكثر پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی ، از قبیل مخزن ذخیره 000/330/1 بشكه ای پالایشگاه اصفهان و 000/000/1 بشكه ای خارك و … ، مخازن كروی پتروشیمی اصفهان ، تبریز و پالایشگاه هشتم بندر عباس و … اقدام نماید.

در این رابطه نصب تجهیزات پروژة آروماتیك پتروشیمی اصفهان واحد های H , M , T )    ( پالایشگاه هشتم بندر عباس از مواردی است كه توان تكنولوژیكی این مجموعه را به نمایش می گذارد.

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 10                                                              

در جمهوری اسلامی ایران هیچ مجتمع پالایشگاهی ، پتروشیمیائی و یا صنایع گازی را نمی توان یافت كرد كه این گروه در نصب و راه اندازی آن سهیم نباشد . پروژه عظیم نصب و راه اندازی ماشین آلات و تجهیزات كارخانة نورد سنگین كاویان اهواز با حضور فعال گروه نصب ماشین سازی اراك در حومةشهر اهواز به اجرا در آمده است .

این گروه در راه اندازی كارخانه آلومینیوم المهدی بندر عباس ، آذر آب اراك ، نساجی بروجرد ، فولاد آلیاژی یزد و قند دزفول حضوری فعال داشته و از جمله پروژه های برجسته ای كه اجرا نموده نصب دودكش 220 متری نیروگاه شهید رجائی قزوین می باشد.

كارگاههای این گروه در محل نصب و راه اندازی پروژه ها بر پا شده و پس از تكمیل طرح به كار خود خاتمه می دهند.

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 11                                                              

گروه نصب و راه اندازی در خلال عملیات خود از انواع مختلف روشهای جوشكاری نظیر استیلن ، آرگون ، قوس الكتریكی ، دستگاههای آزمایشات غیر مخرب و … مطابق آخرین استانداردهای بین المللی استفاده می نماید.

كنترل كیفیت :

واحد های كنترل كیفیت در ماشین  سازی اراك در خصوص تحقق دستیابی مؤثر و کارآمد در جهت ثمر بخش بودن تلاش بخشهای مـختـلف اعـم از بازاریـابی ، امـور مهـندسـی ، تولیـد و خدمات پس از

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 12                                                              

 فروش در زمینه های توسعه و حفظ اصول استانداردهای كیفی محصولات و خدمات به فعالیت اشتغال دارند.

این واحد در فضائی مناسب جهت بروز استعداد ها و كارهای گروهی با حمایت جدی و پیگیری مدیریت در زمینه های ذیل عمل می كنند:

    ♦تعیین استانداردهای كیفی

    ♦انطباق محصولات تولیدی با استانداردها

    ♦انجام اقدامات اصلاحی در صورت عدم انطباق با استانداردها

در این شركت دو بخش مستقل كلیه فعالیتهایی را كه بر مرغوبیت محصولات تأثیر می گذارند تحت پوشش قرار می دهند:

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 13                                                             

(1كنترل كیفیت Quality Control  ( QC )    

این واحد در هر گروه تولیدی تحت نظارت و هدایت مستقیم مدیریت عامل گروه فعالیت نموده و در طی اجرای فرآیند تولید با نظارت مداوم و مستمر و با به كارگیری ابزار و تجهیزات دقیق كنترلی هر مرحله را مطابق با نقشه، روشهای مهندسی و برنامه كیـفی مـورد بـازرسی قرار می دهد.

    (2اطمینان مرغوبیت Quality Assurance  ( QA )

این واحد مستقیماً زیر نظر مدیریت عامل كارخانه قرار داشته و كاملاً مستقل از گروههای تولیدی عمل می نماید . كارشناسان این واحد بر اساس  Quality Control Plan  در مقاطع تعیین شده با هماهنگی و همكاری QC  نسبت به بازرسی محصول بر اساس قرار داد مشتری اقدام نموده و بعد از اتمام كار در صورت عـدم وجـود مغـایرت ، برگه

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 14                                                              

ترخیص محصول را تأیید می نمایند و برای محصول گواهینامه صادر می كنند. توضیح اینكه در مواردی كه بازرس بر اساس Q.C.P  و با حضور بازرس كارفرما انجام می شود ، مدارك و سوابق بازرسی و آزمون در تمام مـراحـل تولیـد و نصـب محصـول حفـظ و نگهداری می شوند . واحد اطمینان مرغوبیت جهت انجام وظایف خود از آزمایشگاههای مجهز بهره می برد.

گروه خدمات فنی و پشتیبانی :

این گروه به عنوان یك مجتمع پشتیبانی كننده از تولید ، نقش بسیار عمده ای را جهت تحقق اهداف مجموعه تولیدی ایفا می نماید با توجه

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 15                                                              

 به امكانات ، وسایل و پرسنل در اختیار ، اقدامات پشتیبانی از واحدهای تولیدی و نصب را بر عهده دارد.

واحدهای تشكیل دهنده این گروه عبارتند از:

♦    خدمات فنی

♦    حمل و نقل سنگین و سبك

♦    رستوران كارخانه

    ♦باشگاه ، میهمانسرای شماره یك و دو

♦    استخر سر پوشیده و سونا

♦    درمانگاه

    ♦خدمات اداری

♦    خدمات عمومی

♦    فضای سبز و پارك اختصاصی

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 16                                                              

مجتمع آموزش:

مركز آموزش ماشین سازی اراك در سال 1348  و با هدف تأمین نیروی انسانی ماهر و متخصص مورد نیاز ماشین سازی اراك در سطوح كارگر ماهر و تكنسین فعالیت خود را آغاز نمود . این مجموعه به منظور انطباق با دگرگونیهای فرآیند صنعت و برای تأمین منابع انسانی مورد نیاز ، از سال 1363 اقدام به آموزش نیروی انسانی متخصص در مقـاطع كـاردانی ، كارشـناسی و كارشـناسی ارشــد نموده و نام آن به ( مجتمع آموزشی ماشین سازی اراك ) تغییر یافت.

این مجتمع علاوه بر پاسخگویی به نیاز های آموزشی ماشین سازی اراك ، تاكنون در حدود سی هزار نفر را برای بیش از 130 شركت ، مـؤسسـه ، سازمـان و نهـاد در دوره های بلنـد مدت وكوتـاه مدت ( در

فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 17                                                             

 بیش از 40 رشته در زمینه های مختلف ) آموزش داده است . مجتمع آموزشی با در اختیار داشتن امكانات اموزشی و رفاهی شامل :

♦ 12      باب كلاس تئوری

♦      22باب آزمایشگاه مجهز به وسایل اموزشی مربوطه

♦      17باب كارگاه مجهز به وسایل آموزشی مربوطه

♦    كتابخانه فنی با بیش از 18000 جلد منابع و مراجع

♦     2باب مركز كامپیوتر مجهز به وسایل آموزشی مربوطه و یك سالن اجتماعات

♦    سه ساختمان خوابگاه با گنجایش 600 نفر ، دو سالن غذاخوری و مجموعة ورزشی سر پوشیده و رو باز در كنار فضاهای آموزشی.

و همچنین با در اختیار داشتن مدرسین و مربیان مجرب و كار آزموده و بیـش از 30 سـال تجربـه در تربیـت نیـرو هـای متخصـص دررده هـای

 فصل اول : تاریخچه،عملکرد و فعالیت ها 18                                                             

مختلف ، همواره آمادگی دارد تا دوره های آموزشی كوتاه مدت و بلند مدت مورد نیاز شركتها و سازمانهای مختلف از سراسر كشور را طراحی و اجرا نماید . قرار گرفتن امكانات آموزشی و رفاهی در كنار هم ، برخورداری از محوطه زیبا و آرام و امكان استفاده از توانمندیهای ماشین سازی اراك ، فضا و شرایط ممتازی را در این مجموعة آموزشی ، برای آموزش مؤثر تر فراگیران فراهم ساخته است.

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : کارخانه ماشین سازی اراک , گروه تولیدی فلزی و سازه , مدول ارتباط پروسسوری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر