امروز: پنجشنبه 25 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

گزارش کارآموزی شركت تولیدی بافت آزادی

گزارش کارآموزی شركت تولیدی بافت آزادی دسته: نساجی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 218 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 166

شركت تولیدی بافت آزادی ( ساكای سابق ) سهامی عام در تاریخ 13840306 تحت شماره ثبت 9228 در اداره ثبت شركتهای تهران به منظور تولید و عرضه پارچه های كشباف ، تاری پودی بصورت رنگی و چاپی و انواع پرده های تور و فعالیتهای بازرگانی مرتبط با آنها به ثبت رسیده است و محل شركت در بازار دالان امیدالملك و با ظرفیت تولید سالانه 400000 متر انواع پرده ، توری و پارچه

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

مشخصات كلی كارخانه :

      شركت تولیدی بافت آزادی ( ساكای سابق ) سهامی عام در تاریخ 1384/03/06 تحت شماره ثبت 9228 در اداره ثبت شركتهای تهران به منظور تولید و عرضه پارچه های كشباف ، تاری پودی بصورت رنگی و چاپی و انواع پرده های تور و فعالیتهای بازرگانی مرتبط با آنها به ثبت رسیده است و محل شركت در بازار دالان امیدالملك و با ظرفیت تولید سالانه 400/000 متر انواع پرده ، توری و پارچه مبلی و دستكش بوده  است . فعالیت اصلی شركت طبق ماده 2 اساسنامه آن ایجاد و تاسیس و اداره كارخانجات تولیدی نخ ، بافندگی و تكمیل پارچه    می باشد .

      این شركت در تاریخ 1356/01/25 به شركت سهامی عام تبدیل و در تاریخ 1370/11/21 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده ( قبل از انقلاب اسلامی این شركت ، یك شركت خصوصی بوده است ) .     

شرح درصد سهام

1) سازمان ملی گسترش مالكیت واحدهای تولیدی                          36.51  

2) شركت سرمایه گذاری ملی ایران                                          9  

3) خانواده سادات تهران                                                     27.6  

4) خانواده پوركاظمی                                                       26.89

 100                                                                                                             

نحوه اداره شركت پس از پیروزی انقلاب اسلامی :

      اداره شركت بافت آزادی پس از انقلاب اسلامی به استناد ماده واحد 6738 به عهده مدیریت دولتی قرار گرفت و در سال 1362‌ با توجه به زیان انباشته در اجرای ماده 141 قانون تجارت ، سرمایه شركت از مبلغ 1/200/000/000 ریال به مبلغ 5/000/000 ریال تقلیل و در سال 1363 سرمایه شركت از مبلغ 5/000/000 ریال به مبلغ 5/000/000/000 ریال افزایش یافت و در اسفند ماه همان سال در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد و سهام 54/97 درصد مربوط به سازمان صنایع ملی ایران در تاریخ 1374/04/12 در سازمان بورس و اوراق بهادار به كارگران شركت و بخش خصوصی واگذار شد و به دلیل اینكه عملكرد شركت از سال 1377 منجر به زیان گردیده ، معاملات سهام شركت در سازمان بورس اوراق بهادار تهران به حالت تعلیق درآمده است . 

تركیب سهامداران درصد سهام

 1) سازمان خصوصی سازی ( اصالتاً و وكالتاً )                           27

2) شركت سرمایه گذاری ملی ایران                                         9

  3) خانواده میراحمدی                                                      28

  4) كارگران و سهامداران دیگر                                            36

                                                                             100

این شركت دارای دو بخش جداگانه می باشد :        1) بافت (1)          2) بافت (2)

       كارخانه بافت (1) دارای بخشهای چاپ تخت ، تكمیل ، تعمیرات شامل ، تراشكاری ، فرز كاری و…     می باشد .

      كارخانه بافت (2)‌ دارای بخشهای گردباف ، كتن ، راسل ، وارپینگ ،‌ ژاكارد ، برودری ( BRODERI)   می باشد به علاوه قسمت چهارلاتابی ، سیستم اداره كننده هیات مدیره می باشد كه تصمیمات اصلی توسط آن اتخاذ می شود كخ تحت نظارت این هیات مدیره ،‌ مدیرعامل مسئولیت كارخانه ره به عهده دارد كه در حال حاضر مدیرعامل جناب آقای قدكچیان می باشد .

بخشهای زیر ، زیر نظر مدیرعامل می باشد :

1) امورمالی و انبارها كه شامل حسابداری و انبارداری است.

2) امور بازرگانی و تهیه مواد كه امور مربوط به خرید و فروش و سفارشات كارخانه نیز می باشد .

3) امور اداری و كارگزینی

4) امور فنی و تولید كه شامل آزمایشگاه ،‌ بخش آمار و كنترل ، نگهداری و تعمیرات  نیز می باشد .

5) بخش آموزشی كه به آموزش كارگران و كارمندان اشتغال دارد .

همچنین كارخانجات بافت آزادی دارای شورای اسلامی كار می باشد ، كه وظیفه آن دفاع از حقوق حقه كارگران و كارمندان و مرجع اختلاف كارگران و مسئولین می باشد .

      كارخانجات بافت آزادی ( بافت (1)‌ و بافت (2) ) بصورت مجزا اداره می شوند یعنی هر كارخانه بصورت مجزا دارای بخشهای اداری و كارگزینی و مدیریت جداگانه می باشد . مدیران هر قسمت زیر نظر مدیرعامل انجام وظیفه می كنند . انبارهای این كارخانجات شامل : انبار قطعات یدكی ، انبار پارچه خام ، انبار محصول ، انبار زائدات و انبار رنگ و مواد مصرفی می باشد .

در بخش بازرگانی ، تحویل سفارشات و فروش محصولات و بازاریابی جهت محصولات انجام می شود .

مواد مورد نیاز داخل كارخانه سعی می شود حدالمقدور از داخل كشور تهیه شود ، در غیر اینصورت از كشورهای خارجی تامین  می شود .

كارخانجات بافت آزادی دو نوع محصول دارد :

1) بصورت سفارشات از شركتها ، افراد حقوقی یا كارخانجات دیگر است .

2) محصولاتی كه به سفارش خود شركت می باشد كه در فروشگاه بافت آزادی به فروش می رسد . این نوع سفارشات دربرگه های سفارش با شماره سفارشات مشخص تامین می گردد .

      بخش مهم و حیاتی كارخانه كه نقش بسزایی در سود دهی كارخانه دارد بخش آمار و كنترل كارخانه می باشد كه كنترل و ثبت موارد در رابطه با تولید و انتقالات كالا دا به عهده دارد در این قسمت آمار تولید هر سال را بصورت مجزا حسابرسی كرده و سود حاصله را محاسبه می نماید و منحنی تولید و فروش هر سال را با سالهای قبل مقایسه می كند . در پایان لازم بذكر است كه این كارخانه در كیلومتر 1 و 8 جاده كرج واقع شده است .  

سالن وارپینگ :

این بخش از آنجایی كه ابتدای كار است ، بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر بی دقتی و خطایی در این بخش اتفاق افتد در بافت نیز مشكلات عدیده ای ایجاد خواهد شد .

دمای سالن cْ25 – 35  و رطوبت آن 75 – 85%  می باشد .

      بر اساس سفارشات سالن های راشل و كتن ، قرقرها را تهیه می كنند كه بر اساس نوع بافت ، نوع نخ ، تعداد سرنخها و gauge  ماشین متفاوت است . عمدتاً نخهای نایلون به شكل flat و نخهای پلی استر بصورت flat و تكسچره در اختیار این بخش قرار داده می شود .

عرض پارچه ها 4,3,2,1  متر می باشد .

      طول هر قرقره 0.5 m  می باشد كه بر اساس عرض پارچه می توان از چند قرقره استفاده كرد . قرقره هایی كه در یك شانه قرار می گیرند باید هم متراژ و یك اندازه باشند ، در غیر اینصورت نخ قرقره ای كه اختلاف طول دارد ، ایجاد ضایعات می كند . عرض پارچه های راشل می تواند 2،3 و یا 4  متر باشد ، بنابراین ربای عرض 4 متر ، 8 قرقره ، برای عرض 3 متر ، 6 قرقره و برای عرض 2 متر 4 قرقره نیاز داریم كه این قرقره ها باید هم متراژ باشند .

      از آنجایی كه gauge كتن بیشتر از gauge راشل است در نتیجه سرنخهای كتن بیشتر است . در كتن معمولاً 580  تا 720  رشته یا سرنخ پیشنهاد و سفارش داده می شود و در راشل معمولاً تعداد رشته ها 362 ،361،275 و …  می باشد .

نخها پس از باز شدن از روی بوبین و عبور از سه ناحیه كشش مسیر زیر را تا پیچیده شدن روی بیم ها (پله) طی می كنند :

    قفسه          صفحه جداكننده             شانه           غلتك هدایت كننده            شانه          غلتك حاوی روغن           شانه          غلتك           شانه           شانه زاویه ای           بیم (پله)

      در این سالن 10 عدد ماشن warp داریم در هر كدام از آنها می توانیم از 600 بوبین استفاده كینم به جزء یكی از ماشینها كه در قفسه آن تا 720  بوبین هم جا میگیرد . در این بخش پله پیچی بصورت مستقیم انجام می شود و نخها بصورت مستقیم از روی قفسه بر روی پله پیچیده می شوند .

      برای قفسه های ماشین شمار 1،5 و 6  می توانیم از بوبین رزرو استفاده كنیم . در واقع برای همه قفسه ها
می توانیم بوبین رزرو بگذاریم ولی گاهی اوقات شكل بوبین به گونه ای است كه نمی توان برای آن بوبین رزرو گذاشت یعنی اندازه بوبین بزرگ است ، مثلاً بوبینهای 900 متری كه به اندازه 3 بوبین 300 متری جواب می دهد احتیاجی به بوبین رزرو ندارد .

      در هر دستگاه warp ، نخها بر روی دستگاه warp در قفسه ها سوار هستند و نخ روی راهنما قرار می گیرد كه در اینجا كشش به نخ وارد می شود . همه فیلامنتها از قسمتی تحت عنوان پین عبور می كنند كه در واقع فیلامنت بین دو صفحه ای قرار می گیرد كه وزنی بر روی آن اعمال میكند كه اگر بخواهیم وزنه را سبك كنیم روی سطح قرقره ناهمواری بوجود می آید .

      در واقع برای ایجاد كشش و كشیدگی از یكسری پولكهایی استفاده می شود كه وزنی را روی نخ اعمال     می كند ، این پولكها نباید خشدار باشند زیرا نخ را زده دار می كند ، كثیف هم نباید باشند زیرا در این حالت بین دو پولك فاصله ایجاد شده و مانع ایجاد كشش لازم و كافی به نخ می گردد . اگر این كشش نباشد نخ شل وارد سیستم می گردد و در سطح قرقره ناهمواری ایجاد می شود كه همین ناهمواری باعث فلامنت شكستگی و پرزدار شدن نخ   می گردد . نخ از یكسری مسیرهایی كه اصطلاحاً سرامیكی یا چینی می گویند عبور می كند . پس از عبور نخ از بین پولكها ، هر نخی از درون یكسری تابلوهای راهنما عبور می كند كه از دورن تابلوی راهنمای اول  6 تار نخ عبور می كند . از روی تابلو دوم و سوم به ترتیب تعداد نخهای عبوری افزایش می یابد و در ادامه از تابلوی سوم به روی تابلوی مركزی می رود .

      در هر قفسه در جهت عمودی 12 تار نخ داریم كه هر 12 تار بصورت یك رشته قرار می گیرد كه پس از عبور از تابلوی مركزی بصورت دسته ای توسط دو غلتك هدایت بصورت صفحه ای هدایت می شوند . در مسیر نخ شانه هایی داریم كه از هر دندانه شانه یك نخ عبور می كند . (gauge آن بین 26 تا 28 می باشد) همه شانه ها باید تحت كنترل باشند . اگر شانه خشدار باشد یا شكسته باشد باعث فیلامنت پارگی و یا پرزدار شدن نخ
می شوند .

عمده عیوبی كه روی نخها وجود دارد ، پرز نخها می باشد ، به این منظور بعد از شانه اول وسیله ای بنام پرزگیر قرار دارد . برای از بین بردن این عیوب روی نخ به این ترتیب عمل می شود كه كارگر پرز را گرفته و روی نخ گره می زند . اصول كار دستگاه پرزگیر بر اساس تغییر قطر نخ است . از ابزار دیگری كه در مسیر نخ وجود دارد سرگیر است ، زمانیكه نخ پاره می شود ، یك سر نخ از قرقره كم می شود كه در قسمتهای بعدی مشكل ایجاد می كند . كارگر سر نخ پاره شده را یافته و دوباره وارد قرقره می كند ، چرا كه اگر قرقره به همین صورت پیچیده شود در قسمت بافت یك نخ كم می آید و در پارچه ایجاد زدگی می كند .

      از آنجایی كه نخ با قسمتهای مختلفی در تماس است دارای بار الكتریكی می شود . لذا قبل از اینكه نخ وارد قرقره شود باید بار الكتریكی آن تخلیه شود . (الیافی نظیر نایلون الكتریسیته ساكن پیدا می كند) برای این منظور یكسری ترانسهای داریم به شكل محفظه هایی استوانه ای شكل ، كه ایجاد بار مثبت می كنند تا بار منفی را خنثی كنند . هر چه میزان بار مثبت بیشتر باشد ، بار منفی بیشتری از نخ تخلیه می گردد .

در مسیر عبور نخ ، غلتك روغن را داریم كه از پارافین صنعتی استفاده می كنیم ، كه میزان روغن را بر حسب میزان نیاز نخ تنظیم می كنند .

علل استفاده از غلتك روغن :

          1) برای نرم كنندگی نخ

          2) بعضی از نخها خشن هستند و تاب زیادی دارند و یا فیلامنت هایشان از هم باز می گردد كه حالت
             چسبندگی را در آنها بوجود می آورد تا در هنگام بافت از هم باز نشوند كه از این غلتكها بیشتر در
             مورد پلی استر استفاده می شود كه جذب روغن بیشتری دارد . بعد از غلتك روغن ، نورد قرار دارد
             كه وظیفه آن ثابت نگه داشتن سرعت خطی پیچش در طی مدت زمان پیچش می باشد و نورد بر اساس
             كششی كه حس می كند با افزایش  R قرقره میزان W را كاهش می دهد . سطح نورد باید كاملاً صاف
             باشد چرا كه در اثر خشدار بودن می تواند ایجاد فیلامنت شكستگی كند .

در ابتدای كار پیچیدن نخ بدور قرقره ، سطح قرقره پایین است . بایستی پس از گذشت زمان كه سطح نخ در قرقره بالا می آید شانه های انتهایی نیز بالا بیایند كه این كار با استفاده از چراغی كه روبروی قرقره است انجام
می گیرد ، به این ترتیب كه هر چه فاصله لامپ نورانی و قرقره كمتر باشد شانه بالاتر می رود .

      بر اساس درصد نخ عبوری و زاویه ای كه به شانه های انتهایی می دهیم میزان كششی كه به نخ می دهیم تنظیم می گردد هر چه نخ ضخیم تر باشد موقع وارپ شل تر می گردد چرا كه اگر بخواهشم نخهای ظریف را كمی شل warp  كنیم همه در هم فرو می روند . ولی بیشتر در اثر تغییر نمره نخ میزان كشش تغییر می كند . هر چه نخ ضخیم تر باشد تعداد روزنه هایی كه روی آن می گذاریم بیشتر است (در قسمت پولكها) علاوه بر استفاده از
وزنه ها از دینام نیز در بخش كشش استفاده می شود .

      در نورد یك تاكو ژنراتور وجود دارد كه بر اساس كششی كه احساس می كند   دینام را ثابت نگه
می دارد . زاویه عبور نخ از نورد را می توان تغییر داد و طبق زاویه ای كه از ابتدا به نورد داده ایم  را ثابت نگه می داریم . 

با تغییر نمره نخ ، زاویه نورد را نیز تغییر می دهیم . كشش نخ را هم با تغییر تعداد روزنه های كشش دهنده و هم با تغییر زاویه نورد می توانیم تغییر دهیم .

نحوه عمل قسمت نخ برگردان :

      این قسمت دستگاه warp یك بخش كاملاً مكانیكی است . این كار توسط پد كه زیر پای كارگر است صورت می گیرد كه در این هنگام دستور به یك دینام كه داخل محفظه ای است داده می شود ، دینام حدود ْ 90 چرخیده و باعث حركت یك چرخ دنده می شود كه همین امر باعث بلند شدن جك می گردد و نخها به عقب بر می گردند . حداكثر نخی كه توسط نخ برگردان بلند می شود 13 – 11 متر است و موقع برگشت وزنه ای كه به محفظه و یك غلتك استوانه ای وصل است به پایین حركت كرده و نخ برگردان پس از رفع عیب توسط كارگر به حالت سابق
برمی گردد .

      در نهایت كنترل متراژ وجود دارد كه معمولاً متراژ مورد نیاز را روی آن كه بصورت درجه بندی است تنظیم
می كنند . زمانیكه قرقره شروع به پیچش می كند ، بصورت معكوس شماره می اندازد تا به صفر برسد ، زمانیكه به صفر رسید دستگاه متوقف می شود . از آنجایی كه وارپینگ ابتدای كار است ار حساسیت بالایی برخوردار است عیب ایجاد شده تا انتهای كار باقی است و هزینه بالا و سود كمتری را در بر دارد . هر چه وزنه ها در قسمت پولكها سنگین تر باشند احتمال پاره شدن نخ بیشتر است . اگر به دلایلی قرقره آسیب ببیند و نخ مشكل بیابد ترمیم آن سخت است . از آنجایی كه الكتریسیته الیاف نایلون بالاست بصورت یك در میان از شانه ها عبور می كنند تا راحتتر warp شوند . میزان حساسیت قسمت پرزگیر به درجه بندی كنار آن وابسته است و بسته به نوع نخ متفاوت است ، حساسیت تا حدی است كه پرزی از آن رد نشود . اگر حساسیت بالا باشد دستگاه توقعات زیادی خواهد داشت كه مقرون به صرفه نیست دما و رطوبت warp معمولاً با بافت فرق دارد . در warp دما و رطوبت بیشتر است و معمولاً بوبین های رزرو در كنار ماشین است .

عیوبی كه به فرآیند پله پیچی نسبت داده می شود عبارتند از :

      الیاف پاره شده – سرنخهای پاره شده – كششهای كم یا زیاد – تغییرات كشش – در هم رفتن سرنخها –
نخهای كثیف و تیره – جمع شدن نخهای تار در لبه های پله بدلیل معیوب بودن بیم – تنظیمات نادرست فاصله   قفسه ها تا بیم ها – عدم تطابق شماره هم بافت و جنس نخها .

بافندگی حلقوی پودی ( گردباف ) :

      همانطور كه میدانیم در بافندگی حلقوی حلقه ها بافت را بوجود می آورند و در حلقوی پودی تكرار حلقه ها بصورت افقی می باشد و اتصال یك حلقه به حلقه بعدی در یك رج صورت می گیرد .

انواع سوزنها در بافندگی حلقوی :

معمولترین سوزنهای مورد استفاده در بافندگی حلقوی عبارتند از :

1)      سوزن زبانه دار (a)

2)      سوزن ریش دار یا فنری (b)

3)      سوزن مركب (c)

اجزای اساسی همه سوزنها عبارتند از :

1)      قلاب كه نخ را گرفته و برای حلقه شدن نگه می دارد .

2)      زبانه كه وسیله باز و بسته شدن قلاب است .

3)      سیستمی كه باعث حركت سوزن برای تشكیل حلقه می شود . (پایه و ساقه)

استفاده از سوزنهای زبانه دار در ماشینهای حلقوی بسیار زیاد است . مزیت عمده این نوع سوزن میزان حركت رفت و برگشت كم كه در نتیجه باعث سرعت بالا و افزایش می شود .

مراحل تشكیل حلقه در سوزن زبانه دار :

مرحله 1) استراحت سوزن : سوزن در حال استراحت قرار داشته و هم سطح با لبه شیار قرار دارد .

مرحله 2) موقعیت نیم بافت : (باز شدن زبانه) سوزن توسط پایه در تماس بادامك بالا در شیار خود به بالا حركت
          كرده بطوریكه حلقه قبلی زبانه سوزن را باز كند ولی حلقه قبلی از روی آن بروی ساقه منتقل نشده است .

مرحله 3) انتقال حلقه بر روی ساقه سوزن : در ادامه بالا رفتن سوزن توسط بادامك بالا برنده سوزن ، حلقه از
            زبانه بر روی ساقه سوزن منتقل می شود .

مرحله 4) تغذیه نخ و بسته شدن زبانه : سوزن پس از رسیدن به بالاترین نقطه خود توسط بادامك طول حلقه ، به
           سمت پایین اورده می شود و در حین پایین آمدن نخ را كه در حال تغذیه شدن است را توسط قلاب خود
           می گیرد. در ادامه حركت حلقه روی ساقه سوزن موجب بسته شدن زبانه می شود و در نتیجه نخ جدید
           در درون قلاب بسته محبوس می شود .

مرحله 5) آزاد كردن حلقه قبل و تعیین طول حلقه : با ادامه حركت سوزن به سمت پایین در لبه صفحه نگهدارنده
           سوزنها حلقه قبلی از روی سر سوزن بسته شده عبور می كند و نخ از داخل حلقه ای كه در حال آزاد
           شدن است كشیده شده و حلقه جدید تشكیل می شود . عمل بالا رفتن سوزن بادامكهای بالا برنده و پایین
           آمدن آن توسط بادامك طول حلقه انجام می شود .

وضعیت بادامكهای صفحه و سیلندر :

در بافندگی حلقوی پودی سه نوع حلقه وجود دارد :

                     بافت ، نیم بافت ، نبافت

از نیم بافت و نبافت برای ایجاد طرح استفاده می شود . نبافت در پارچه سوراخ ایجاد می كند و عرض پارچه را بیشتر می كند و باعث می شود پارچه سبك تر می باشد شود .

نیم بافت حالت برجسته ایجاد می كند و پارچه را سنگین تر می كند .

ماشینهای گردباف دورو سیلندر :

      ماشینهایی هستند كه پارچه تولیدی آنها بصورت كیسه ای است كه در حین تولید قبل از پیچش در جهت طول برش می خورد . در بعضی موارد ممكن است برش در موقع مصرف صورت گیرد . ماشینهای گردباف قسمت عمده ماشینهای حلقوی پودی را تشكیل می دهند كه شامل : ماشینهای گردباف یك رو سیلندر هستند .

                                                              ماشینهای گردباف دورو سیلندر هستند .

      در این كارخانه از ماشینهای دورو سیلندر استفاده می شود . این ماشینها دارای دو سری سوزن می باشند كه یكسری از آنها بر روی سیلندر و سری دیگر بر روی صفحه (دیسك) بصورت عمود برهم قرار گرفته اند . تعداد سوزنهای صفحه و سیلندر با هم مساوی است و با هم و با یك سرعت می چرخند . سوزن مورد استفاده در این نوع ماشینها از نوع زبانه دار است .

مراحل تشكیل حلقه بر روی ماشینهای گردباف دورو سیلندر :

مرحله 1) سوزنهای صفحه و سیلندر ( cglinder  and  dial )  به طرف جلو (بیرون) و بالا حركت می كنند . این
           حركت باعث می شود كه حلقه داخل قلاب هر سوزن ، زبانه سوزن مربوطه را باز كرده و بروی ساق
           آن سوزن منتقل گردد . (حركت سوزنها بوسیله بادامك سوزن صفحه و بادامك سوزن سیلندر صورت
           می گیرد)

مرحله 2) در این مرحله سوزنها حركت برگشت خود را انجام می دهند و در نتیجه حلقه قبلی روی ساق سوزنها   
           (سوزنهای سیلندر و صفحه) زبانه سوزن مربوطه را می بندد ولی قبل از بسته شدن زبانه ها به داخل
           قلابها تغذیه می شود .

مرحله 3) حلقه های جدید از داخل حلقه های قبلی كشیده می شوند و عمل جدا شدن حلقه انجام می شود . میزان
           پایین آمدن سوزن سیلندر و میزان عقب رفتن سوزن صفحه ، طول حلقه های سیلندر و صفحه را تعیین
           می كند .

اجزای اصلی یك ماشین دورو سیلندر :

ماشینهای گردباف دورو سیلندر مجهز به دو سری سوزن هستند :

      یك سری از سوزنها در صفحه سوزنی كه سیلندر نامیده می شوند قرار می گیرد و سری دیگر داخل شیارهایی شعاعی كه با زاویه ْ 90 نسبت به سیلندر بر روی یك صفحه مدور مخصوص بنام دایل(dial)  قرار گرفته اند جای می گیرد .

ماشینهای گردباف دورو سیلندر عموماً سوزن زبانه دار دارند .

      بادامكهایی كه به سوزن فرمان می دهند بر روی دو پایه بادامك محكم شده اند كه یكی از پایه ها در اطراف سیلندر و دیگری بر بالای صفحه مدور (dial) قرار گرفته است .

در ماشینهای كارخانه بافت آزادی پایه های بادامك چرخان و صفحه سوزن ثابت است .

ماشینهای اینترلاك( inter  lock )   :

ماشینهای اینترلاك طرح خاصی از ماشینهای دورو سیلندر هستند . در واقع سوزنهای سیلندر و سوزنهای صفحه مدور روبروی یكدیگر هستند . در ماشینهای اینترلاك سوزنها عموماً بصورتی قرار گرفته اند كه در سیلندر یك سوزن كوتاه بصورت یك در میان با یك سوزن بلند و در صفحه مدور یك سوزن بلند بصورت یك در میان با یك سوزن كوتاه قرار گرفته است . طی دو ابزار یك رج كامل می شود . از هر سوزن روبروی هم تنها یكی از آنها عمل بافت و دیگری نبافت می رند و چون نصف سـوزنها نبافت هستند و لبه پارچه را نگه داشته اند ، این حالت باعث می شود اگر نخ پاره شود پارچه نیفتد .

      سوزنهای كوتاه (S)  و بلند (L) بطور متناوب بر روی صفحه و سیلندر قرار داده می شوند بطوریكه روبروی هر سوزن كوتاه یك سوزن بلند قرار دارد .

ژاكارد دورو سیلندر :

      در بافتهای ژاكارد دورو سیلندر از نبافت و نیم بافت برای ایجاد طرح استفاده می شود . در ماشینهای گردباف دورو سیلندر طراحی برروی پارچه بوسیله انتخاب سوزنهای سیلندر انجام می گیرد و سوزنهای صفحه فقط بافت پشت را می زنند .

      ابزارهای مورد استفاده جهت تولید پارچه های ژاكارد عمدتاً مكانیكی هستند و دارای انواع مختلفی می باشند و در ماشینهای این كارخانه از درام طرح استفاده می شود . این مكانیسم طرح ، یك استوانه كوچك می باشد كه در سطح آن تعدادی سوراخ جهت قرار دادن پین وجود دارد . اساس كار بدین صورت است كه هر ردیف طولی سوراخهای دارای پین یا بدون پـین دارد كه در اثر چـرخش ، درام در مقابل پایه جكها قرار گرفته و فرمان از طریق تیغه واسطه به سوزن داده می شود .

      از نمونه های بافت ژاكاری كه كاربرد زیادی دارد ، بافت كرپ است كه یك بافت در هم و دارای سوراخهای ریز نامتقارن است .

سیستم تغذیه و جایگاه بوبین ها :

      بوبین های نخ مورد استفاده برای تولید پارچه بر روی یك جایگاه قرار می گیرند كه در دو نوع مختلف در دسترس است :

1) قفسه های جانبی : كه بر روی كف سالن و نزدیك به ماشین نصب می شود .

2) جایگاه مدور : كه بر روی قسمت فوقانی ماشین نصب می شود . نخ از طرق چند وسیله كشش نخ مجهز به 
    حس گر كه كشش تغذیه ای مناسب را كنترل می كنند انتقال می یابد . حس گرها در صورت وجود گره یا پاره
    شدن نخ فعال می شوند و در این حالت با یك فرمان الكتریكی ماشین را بطور خودكار متوقف می كنند . 

استفاده از قفسه جانبی روز به روز متداولتر می شود ، زیرا این سیتم كارگر را در تعویض بوبین ها و یا در هنگام پاره شدن نخها اسانتر می كند .

      ماشینهای اینترلاك كارخانه مجهز به قفسه جانبی هستند و ماشینهای ژاكارد دارای جایگاه مدور در بالای ماشین هستند . قفسه های جانبی در دو طرف ماشین قرار دارند كه نیمی از سوزنهای ماشین از قفسه سمت راست نخ می گیرند و نیمی دیگر از سمت چپ .

سیستم تغذیه ماشینها منفی است . یعنی سوزن در طی مرحله تشكیل حلقه نخ را مستقیماً از بوبین می گیرد .

عیوب بافت :

    عیوب در محصولات گردبافی می تواند در ارتباط با موارد زیر باشد :

1)      عیوب نخ و بسته نخ .

2)      تغذیه نخ و تنظیم كننده تغذیه .

3)      تنظیم ماشین و اشكال طراحی .

4)      تعمیر و نگهداری ماشین .

5)      شرایط محیط استقرار .

    معمولترین عیوب این پارچه عبارتند از :

1)      نخ پارگی ، ترك یا سوراخ .

2)   حلقه های در رفته : در صورتیكه نخها بیرون از قلاب سوزن قرار گیرند این مشكل ایجاد می شود كه با تنظیم سیستم تغذیه اصلاح می شود .

3)      پایین افتادن پارچه : در صورتیكه نخ برروی تعداد زیادی سوزن كنار هم تبدیل به حلقه نشود ، چنین مشكلی بوجود می آید .

4)      نیم بافتها و حلقه های دوتایی : بیشتر در ژاكارد بوجود می آید .

5)      با لازدن پارچه : در صورت درست عمل نكردن سیستم برداشت پارچه اتفاق می افتد .

6)      نوارهای عمودی : در صورت عدم تناسب نمره نخ با تراكم سوزنها اتفاق می افتد .

7)      نوارهای افقی : در اثر عیوب نخ و یا تنظیم نادرست ماشین بوجود می آید .

8)   نوارهای حاصل از آلودگی : به آنها خطوط سوزن می گویند و هنگامی اتفاق می افتد كه فقط یك سوزن تعویض می شود و یا واحد روغنكاری به درستی عمل نمی كند .

این عیوب بعد از رنگرزی مشخص می شود بخصوص اگر روغن غیر قابل شستشو باشد . این عیب پریودیكی است . اگر عیب مذكور در اثر روغن ریزی ماشین رنگرزی باشد فواصل این نوارها منظم تر است و بطور كلی می توان گفت قسمتهائیكه روی ماشین ثابت هستند اگر مشكلی در عملكردشان بوجود بیاید خطوط افقی روی پارچه می اندازند و قسمتهای متحرك ماشین در صورت وجود مشكل در عملكرد خطوط عمودی ایجاد می كنند .

مشخصات ماشینهای كارخانه :

53 ماشین گردباف ساخت كارخانه مایر آلمان در سالن گردباف موجود است كه  21 ماشین اینترلاك و 32 تای بقیه ژاكارد است .

ماشینهای ژاكارد موجود در كارخانه به دو نوع می باشد :

1)      36 ابزار با گیج (تعداد سوزن در اینچ)  24

2)      36 ابزار با گیج 18

هر چه گیج ماشین بیشتر باشد ، پارچه تولیدی سنگین تر و بافت آن ریزتر است و برای نخهای نازك تر مناسب تر می باشد .

ماشینهای اینترلاك موجود در كارخانه 84 ابزار و 64 ابزار هستند .

      برای غلبه بر اصطكاك ، به سوزنها و پلاتین ها روغن می رنند . روغن مصرفی ، روغن 22 بهران است . به سوزنها روزی یكبار و به پلاتین ها روزی 2 بار روغن می زنند .

سرعت ماشینها 15 – 18  دور در دقیقه می باشد .

      تعداد كارگر برای ماشینهای 84 ابزار ، هر دو یا سه ماشین یك كارگر و برای 64 ابزار هر سه یا چهار ماشین یك بافنده است .

راشل و كتن :

      دما و رطوبت در این بخش با دما و رطوبت در warp  متفاوت است . دما و رطوبت در این بخش كمتر از دما و روبت در warpاست .

به دلیل ادغام سالنهای كتن و راشل این دو ماشین را یكجا عنوان می كنیم .

پارچه های مورد استفاده در این كارخانه یا بصورت تاری پودی هستند و یا بصورت حلقوی تاری و حلقوی پودی .

      در حلقوی تاری پارچه در طول بافته می شود و حلقه ها در جهت عمودی تكرار می شوند و پارچه بوسیله سوزن ساخته می شود . عمده نخ در حلقوی تاری دنیر بالاتر از 100 ، flat است كه در پلی اكریل تولید می شود و سپس در البرز تكسچره می گردد . زیر دنیر 100 وارداتی است . ( 40 , 50 , 70 , 75 )  نخها در حلقوی تاری فیلامنت هستند و به ندرت به شكل staple هستند زیرا در صورتیكه به شكل staple باشند پرزدهی بالایی دارند و قابلیت كار ماشین را كاهش می دهند .

      در حلقوی پودی هر نخی قابل استفاده است و اگر از نخ رنگی استفاده كنیم ، از آنجایی كه بواسطه عرض پارچه بهم ارتباط پیدا می كنند ، یك رج عرضی رنگ می شود ولی در حلقوی تاری اگر نخی استفاده كنیم ، یك راه رنگی در طول پارچه تولید می شود .

      عبارت راشل عموماً برای ماشینهای بافندگی حلقوی تاری با سوزن زبانه دار بكار می رود . این ماشینها سرعت كمتری نسبت به ماشینهای كتن دارند و نیز گیج آنها نسبت به ماشینهای كتن درشت تر است بنابراین برای بافتهای توری و درشت استفاده می شوند در حلقوی تاری تشكیل حلقه بواسطه عناصر بافت صورت می گیرد كه عناصر بافت در راشل سوزنهای ماهك دار هستند پرس هم نداریم .

مراحل تشكیل حلقه در حلقوی تاری با سوزن زبانه دار:

      مرحله 1) استراحت

      مرحله 2) سوزن به بالا حركت كرده در بالاترین نقطه خود قرار می گیرد . سینكر پارچه را نگه داشته
                 است . راهنما در پشت سوزن قرار دارد .

      مرحله 3) سینكر به سمت چپ حركت می كند . راهنما حركت عرضی به سمت جلوی سوزن را شروع
                 می كند .

      مرحله 4) سینكر به عقب رفته و در جای خود ثابت می ماند . راهنما نخ را به دور زبانه سوزن انداخته و
                 حركت عقب خود را انجام داده ، سوزن حركت رو به پایین را شروع می كند .

      مرحله 5) سینكر و راهنما در جای خود ثابتند ، سوزن حركت رو به پایین خود را ادامه می دهد و با حركت
                 سوزن به سمت پایین روی ساقه ، زبانه را بسته و نخ تغذیه شده در سوزن باقی می ماند .

      مرحله 6) سوزن به حد نهایی پایین رفته و حلقه از روی سوزن آزاد می شود . نخ تغذیه شده از میان حلقه
                 عبور كرده و حلقه جدید تشكیل می شود . سینكر به جلو حركت كرده و در روی پارچه قرار          
                 می گیرد .

      ماشین كتن یا تریكوبانی یكی از ماشینهای حلقوی تاری است كه بدلیل گیج ( تعداد سوزن در اینچ ) بیشتر ، بافتهای ظریفتر را می زند . عناصر بافت در كتن سوزنهای ریشدار هستند كه پرس هم داریم و حلقه از 4 قسمت تشكیل می شود :

                3 حلقه over lap ،  2 تا ساق ، نه حلقه wander lap

مراحل تشكیل حلقه در حلقوی تاری با سوزن ریشدار :

      مرحله 1) استراحت

      مرحله 2)‌ سوزن ، پرس و سینكر در جای خود ثابتند . راهنما از پشت سوزن به سمت جلوی سوزن حركت
                 می كند .

      مرحله 3) سوزن و پرس ثابتند . راهنما پس از رسیدن به جلوی سوزن حركت عرضی خود را در جلوی
                 سوزن انجام داده و سپس به سمت عقب حركت می كند و نخ را به دور سر سوزن می اندازد .

      مرحله 4) راهنما ، پرس و سینكر ثابتند . سوزن حركت صعودی خود را آغاز كرده با این كار تغذیه شده به
                 روی ساقه سوزن قرار می گیرد .

      مرحله 5) سینكر و راهنما ثابتند . سوزن حركت نزولی خود را آغاز كرده با پایین آمدن سوزن نخ وارد     
                 دهانه سوزن می شود . قبل از ورود حلقه (كه روی ساقه است) به دهانه سوزن ، پرس به جلو
                 آمده و دهانه سوزن را می بندد . در نتیجه نخ در دهانه سوزن محبوس می شود .

      مرحله 6) راهنما ثابت است پرس بكار فشار دادن سوزن (كار پرس) ادامه می دهد وسوزن هم به حركت
                 پایین خود ادامه می دهد . سینكر با حركت به سمت عقب باعث رها شدن حلقه می شود و حلقه
                روی سر سوزن قرار می گیرد . پس از قرار گرفتن حلقه روی سر سوزن پرس به عقب می رود .

      مرحله 7) راهنما ثابت است . سینكر به جلو رفته و پارچه در دهانه آن قرار می گیرد . سوزن پایین
                 می رود و با كشیدن نخ از میان حلقه آزاد عبور كرده و حلقه جدید ایجاد می شود ، با ادامه حركت
                 به سمت پایین طول حلقه جدید مشخص می شود .

كلیه ماشینهای كتن gauge 28 دارند به جزء‌ دو ماشین كه gauge 36 دارند . : gauge ) تعداد سوزنها در ( inch

     معمولاً 16‌ چله روی ماشین داریم در اینجا نخ از روی شانه رد می شود . ماشینهای كتن  2 و 3 شانه هستند .

برای هر شانه یكسری چله بر اساس عرض پارچه داریم . همه ماشینها  4 متری هستند . عرض پارچه باید ضریبی از قرقره باشد . بایستی از عرض مفید ماشین تا جایی كه می توانیم استفاده كنیم .  6 ماشین 3‌چله و بقیه 2 شانه هستند . سرعت ماشین در دستگاههای دو شانه ، 600 حلقه در دقیقه و در دستگاههای 3 شانه 400 حلقه در دقیقه می باشد . البته یكی از ماشینها را نیز سرویس كرده اند و سرعت آنرا از 600 حلقه در دقیقه به 900 حلقه در دقیقه رسانده اند .

      در ماشینهای كتن هم زنجیر طرح داریم و هم دیسك . نوع بافت در روی دیسك حك می شود و دیسك دارای پستی و بلندیهایی می شود كه طرح را در هنگام بافت ایجاد می كند . برای ماشینهایی كه زنجیر طرح دارند طراحی ساده تر است ولی برای ماشینهایی كه دیسك طرح دارند برای تغییر طرح باید كل دیسك را عوض كنیم . در این نوع ماشینها سیستم بادامكی نداریم بلكه سیستم خارج از مركز داریم .

      تراكم بافت در كتن می تواند بین 10.5 الی 30 تغییر كند كه به تعداد شانه ها ربطی ندارد . مثلاً برای تراكم كركی 18 و برای تراكم پرچمی 15.5‌ است . تراكم بوسیله یك دنده روی ماشین مشخص می شود .

معمولاً ماشین یك شانه نداریم و دو شانه هستند : شانه زیر و شانه رو .

      زنجیر طرح نمره بندی دارد : 4 , 3 , 2 , 1 , 0 اختلاف نمره همیشه مقدار ثابتی است . شماره گذاری در كتن از زیر به رو است و در راشل برعكس است .

      با افزایش تعداد شانه قدرت طراحی و تنوع پارچه بیشتر می شود و سرعت ماشین را پایین می آورد ، چون نوسانات بیشتری را می خواهد .

معمولاً پارچه هایی را كه بافت نامنظم دارند كرپ می گویند . 

      وظیفه پلاتین ماشین كتن وقتی سوزن پایین می رود این است كه پارچه را نگه می دارد كه پارچه به سوزن پایین نرود .

      هر نخ پارگی ، یك زدگی روی سطح پارچه ایجاد می كند نخها از روی میله ای عبورمی كنند كه سوراخ سوراخ است و پمپ بادی ، هوا را از این سوراخها به بیرون می دهد ، لذا زمانی كه نخی پاره می شود توسط فشار هوا بالا می آید و در مقابل یكچشم الكترونیكی قرار می گیرد و ماشین متوقف می گردد . اگر در هنگام تغذیه هم مشكلی ایجاد شود ، نخها بر روی میله ای كه از روی آن عبور می كنند ، فشار می آورند و آنرا به سمت پایین
هل می دهند كه در مقابل یك میكروسوئیچ قرار گرفته و دستگاه را متوقف می سازد ، كه اگر این میكروسوئیچ وچشم الكترونیكی ذكر شده بدرستی كاركند طول زدگی ها خیلی كوتاه می شود . 

در كتن می توانیم هم از نخ نایلون وهم از نخ پلی استر استفاده كنیم ، ولی در راشل تنها می توانیم از نخ پلی استر با دینر بالاتر از 100 و بصورت flat استفاده كنیم .

      در كتن ماشینهای ساده با سرعت بالا تولید می شوند و نهایتاً ماشینها  5 شانه هستند . ولی ماشین 10 تا 12 شانه هم وجود دارد . در راشل تعداد شانه ها بیشتر از كتن است . در كتن چون مصرف نخهای ما مقدار ثابتی  است ، لذا تغذیه 100% مثبت داریم ولی در راشل 90 تا 99% تغذیه منفی است در راشل های قدیمی اصولاً
شانه های رو را تغذیه مثبت می گذارند و تغذیه منفی یعنی تغذیه ترمزی در راشل پارچه های طرحدار با سرعت پایین تولید می شوند ولی در ماشینهای كتن پارچه های ساده با سرعت بالا تولید می شوند .

در كتن معمولاً 3 نمره در رج است ولی در راشل مدلهای مختلف است و معمولاً 2 نمره در رج است ولی 3 نمره ، 4 نمره و 6 نمره هم داریم .

تذكر : میزان نخ مصرفی در 480 رج را رانین گویند .

تذكر : در ژاكاردهای الكترونیكی هم می توان تغذیه مثبت انجام داد و هم منفی ولی ما معمولاً از تغذیه منفی
        استفاده می كنیم ، در كتن ها 100% تغذیه دهی بوسیله قرقره است در راشل ها تغذیه به 3 گونه است :

        قرقره ، نورد ، بوبین نخ

        در كتن وقتی می گوئیم gauge ماشین 20 است یعنی تعداد سوزنها در هر 20 , in است .

        در راشل وقتی می گوئیم gauge ماشین 36 است یعنی تعداد سوزنها در هر 18 , in است .

        عرضهای كتن عبارتند از : 4 , 3 , 2 متر و عرضهای راشل عبارتند از 6 , 4.5 , 3 , 2.5 متر می باشد .

        مزیت اصلی ماشینهای راشل بر كتن ، توانایی ایجاد طرح در پارچه است . به این منظور سه نوع ماشین
        راشل در كارخانه موجود است .

1)       ماشین راشل كه بافتهای ساده ، می زند و یا طرحهایی كه كل پارچه را شامل می شود .

2)       ماشین ژاكارد دارای كاغذ طرح برای پارچه های دارای طرحهایی پیچیده و فاقد تكرار .

3)       ماشین ژاكارد كامپیوتری برای پارچه هایی كه طرح آنها تكرار می شود .

راشل ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

1)       ماشینهای راشل ساده بافت : كه این ماشینها می توانند 2 یا 4 و یا 5 شانه باشند .

2)       راشل های تور بافت كه خود به دو دسته هستند .

         الف ) in lap : كه تمام شانه های طرح ، پشت شانه های زمینه است . یعنی گل در داخل زمینه محبوس
                        است .

         ب ) fall plate : كه تمام شانه های طرح جلوی شانه های زمینه است كه نخهای طرح را می توانیم با      
                          دست بگیریم .

      در راشل های تور بافت پارچه زمینه بوسیله  2 الی 3‌ شانه (شانه های زمینه) تامین می شوند كه از قرقره تغذیه می شود و شانه های طرح تك تك بسته می شوند یعنی هرچند سوزن یكبار بسته راپورت طرح بین سوزنهای ماشین بسته می شود . در ماشین های راشل توربافت هم می توانیم fall plate و هم in lap داشته باشیم به شرطی كه ماشین دارای این قابلیت باشد و هر دوی آنها روی آن تعبیه شده باشد . نخ شانه های طرح بوسلیه نورد كه لوله ای استوانه ای است و طول آن به اندازه عرض پارچه است تامین می شود . معمولاً روی نورد 40 = 50‌ الی 60‌ رشته نخ پیچیده شده است كه به تعداد شانه های طرح باید نورد داشته باشیم ، چرا كه میزان مصرف نخ شانه های طرح با هم فرق می كند . در بعضی صرفاً قرقره ها می توانند سوار شوند ، در بعضی دیگر مكانی برای جای گرفتن نورد در نظر گرفته شده است و در بعضی هم نخ شانه های طرح مستقیماً بوسیله بوبین تامین می شود . تمام ماشینهای راشل بسمت استفاده از سوزن مركب در حال پیشرفت هستند (در سوزن مركب ریش از ساقه جداست) چرا كه باعث افزایش سرعت تولید می شود . نوسان شانه هم مربوط به بادامك ها و هم پیروهاست .

در راشل عمدتاً به سمت ماشین های ژاكارد روی آورده اند كه دلایل آن عبارتند از :

1)       محدودیت طرح را از بین می برند .

2)       روی هر میز كنترل خارجی وجود دارد .

      راپورت طرح بوسـیله زنجیر طرح معین می شود . ولی راپـورت عرضی بوسیله شانه های طرح مشخص
می شود . در ماشین ژاكارد راپورت عرضی به اندازه عرض ماشین و راپورت طولی به اندازه طول كارت طرح است . در ماشین راشل حركت افقی شانه از زنجیر طرح گرفته می شود ولی در كتن بصورت واحد واحد و با فاصله های دلخواه بین شانه زمینه جایگذاری می شود . در ژاكارد شانه طرح یكسره است و یك حركت آرام دارد
(نوسانی) در ماشینی كه زنجیر طرح داریم برای هر شانه یك زنجیر طرح جداگانه داریم و طول زنجیر ، راپورت طولی به ما می دهد . در راشل معمولی طرح بوسیله پرس شانه ایجاد می شود ، اما در ژاكارد محدودیت طراحی در كارت شانه از بین رفته است والما نهای پر ، نیم پرو سوراخ هستند كه طرح را ایجاد می كنند .

تذكر : در تاری پودی معمولاً ورد داریم كه نخها از روی وردها عبور می كنند ولی در حلقوی تاری شانه داریم كه   
        دستگاهها می توانند 2 شانه یا 3 شانه باشند و برای هر شانه یكسری چله بر اساس عرض پارچه داریم .

در ژاكاردهای قدیمی طرح از روی فیلم پانچ شده و خوانده می شود (‌راپورت طولی طرح روی فیلم پانچ شده
است) ما در ژاكاردهای جدید كه متشكل از هارد دستگاه و فلاپی دیسك هستند ، طرح را فرمان می دهیم و
در دستگاههای پیشرفته تر بجای سیلندر طرح هم ، كامپیوتر قرار دارد . ژاكاردهای كامپیوتری دارای دو شانه زمینه هستند كه یكی تغذیه مثبت است و دیگری هم می تواند مثبت یا منفی باشد . اما در ژاكاردهای قدیمی همه شانه های زمینه آنها تغذیه منفی دارند .

تغذیه مثبت : یعنی اینكه یك سیستم و مكانیسم جدا برای قرقره ها طراحی شده است كه مثلاً ما قرقره پر ،
قرقره خالی ، رانین و … می خواهیم . بعد محاسبه كرده و میزان باز شدن قرقره روی دستگاه مشخص می شود . یعنی همواره روی دستگاه برابر رانین نخ تعیین و تغذیه می شود .

با توجه به كشش پارچه نخ تغذیه می گردد یعنی اگر پارچه كشش وارد نكند ، بر میله تنش ، نخ تغذیه نمی شود .

از سوزن های مركب در كتن و راشل استفاده می گردد .

از بافت حلقوی تاری در كتن و راشل استفاده می گردد . از حلقوی پودی در گردباف و تریكوبافی .

برودری :

      اصطلاح برودری به عمل گلدوزی روی پارچه های حریر و پرده ای اطلاق می شود .

این سالن شامل 7 دستگاه برودری است كه 2 طبقه می باشند . دستگاه ساخت سی سال گذشته ومحصول كمپانی ZANGS آلمان می باشد كه ورشكسته شده و امتیازش را به سوئیس داده است .

برای این نوع پارچه ها ، پارچه بعد از بافته شدن در سالن كتن و راشل به بافت 1 می رود . در آنجا بعد از شستشو و تثبیت ابعادی و اضافه كردن سفید كننده ها در استنترو اتوكلاو ، به بافت  2 و به سالن برودری می رود.

بعد از اتمام كار برودری پارچه دوباره برای شستشوی و تثبیت نهایی به بافت  1 می رود .

طرح مورد نظر در بخش طراحی روی كاغذ كالك زده می شود ، پانچ طرح پیاده می شود . این كاغذ فرمان حركت پارچه و عمل سوزنها را به ماشین می دهد .

نخ مورد نظر برای گلدوزی پلی استر است ماسوره 100 یا 75 یك لا

نخهای مصرفی رو ، نخ سه لای پلی استری براق می باشند و نخهای مصرفی زیری از نوع مات می باشد .

نخهای رو               450 براق برای نخ رو   

                           300 یا 600 هم می توان استفاده كرد .

اصول كار ماشین مثل چرخهای گلدوزی كوچك است . با این تفاوت كه در چرخهای كوچك پارچه افقی و سوزن عمودی است و در اینجا سوزن افقی و پارچه عمودی است .

عرض طرح از 27 – 324 میلیمتر و طول آن از 10 – 100 سانتیمتر (عرض پارچه) می تواند باشد .

حداقل فاصله سوزنها 27 mm است ، به همین دلیل حداقل طرح 27 سانتیمتر می تواند باشد . هر ماشین حداكثر 1028 سوزن دارد كه برای طرحهای باراپرت كوچكتر استفاده می شود .

تعداد سوزن

عرض راپورت ( mm )

راپورت

1028

27

4.4

514

54

8.4

324

81

12.4

257

108

16.4

205

135

20.4

171

162

24.4

147

189

28.4

129

216

32.4

114

273

36.4

103

270

40.4

92

297

44.4

86

324

48.4

بیشترین حركتی كه پارچه برای ایجاد طرح می تواند داشته باشد ،  16.5 میلیمتر است .

روی هر ماشین دو كارگر كار می كند . سالن در دو شیفت دوازده ساعته كار می كند .

سوزن و ماسوره برای ایجاد طرح و به عبارتی گلدوزی روی پارچه های پلی استر استفاده می گردد . طول دستگاه حدود 14 m‌ است و می توانیم 28 m در هر دو تهیه كنیم ، كه پارچه از اطراف در صورت نیاز كشیده می شود تا بقیه پارچه گلدوزی گردد و (یك متر از عرض پارچه می تواند تحت گلدوزی قرار بگیرد و بقیه عرض آن دور غلتكهایی در بالا وپایین پیچیده می شود بعد از اتمام گلدوزی آن قسمت ، غلتك پایین می چرخد و ازغلتك بالایی پارچه ساده در مقابل سوزنها قرار می گیرد .) از بالا و پایین به دور غلتكهایی پیچیده می شود كه در شروع كار توسط سوزن نهایی پارچه نگه داشته می شود كه این كار به طور دستی توسط كارگر انجام می شود .

حال پارچه وارد شده آماده ایجاد طرح است . خود طرح پس از اینكه در قسمت بافت ارائه می گردد ، كاغذ بر روی دو غلتك بصورت رول پیچیده شده است كه مرتب برای دوره طرح بعدی تكرار می گردد . بیشتر عملیات مكانیكی است . در اینجا سوزنها ثابتند و پارچه حركت می كند كه در پشت پارچه ماسوره هایی تعبیه شده اند و در قسمت جلوتر نیز دوك های نخ كه نخهای سوزن را تامین می نمایند قرار دارند .

بعضی از پارچه ها دو طرفشان دارای سوراخ كه این سوراخ اگر كوچك باشد خود سوزنها آن را در می آورند . زیر هر سوزنی میخی است كه Bar می گویند . Bar پارچه را سوراخ می كند و دور پارچه ها را سوزن می دوزد و به این ترتیب سوراخ پارچه ایجاد می شود .

معمولاً از پارچه های پلی استری جهت استفاده می گردد ، زیرا نایلون در برابر نور خورشید از بین می رود .  هر پارچه ای سوزن مخصوص خود را دارد كه بنا به شماره سوزن برای هر پارچه مخصوص آن استفاده        می شود . در این كارخانه بر روی دو نوع پارچه گلدوزی می كنند . پارچه های تاری پودی و حلقوی تاری تعویض پارچه روی ماشین و تخلیه پارچه از روی ماشین بصورت دستی صورت می گیرد اما كلیه عملیات دوزندگی ، حركت پارچه جای خالی گذاشتن برای حاشیه و … از كارت فرمان می گیرد . 105 cm ارتفاع میز یا پارچه ای كه حركت می كند است یعنی می توان گلی به حداكثر 105 cm را گلدوزی كند كه بعد دوباره پارچه جمع شده و تكرار عملیات صورت می گیرد . سوزنهای مورد استفاده در این دستگاه دارای چاكی هستند كه وقتی در پارچه فرو می روند نخ آنها داخل شیار قرار می گیرد چون در غیر اینصورت در اثر تماس ، پارچه پاره
می شود . قرقره خیلی كوچكی بنام شیف در داخل ماسوره قرار می گیرد . این نخ بوسیله دستگاه شیف پیچی تهیه می شود كه مارك دستگاه بصورت CASATI CARLO A6 می باشد .

دستگاهی در كنار برودری قرار دارد كه كارت خام از پایین به آن تغذیه می شود و كارت كهنه از بالا ، و تمام سوراخهای كارت كهنه را بر روی كارت نو كپی می كند و كارت كهنه را از رده خارج و كارت نو جایگزین آن می كنند .

در سالن برودری پس از گلدوزی روی پارچه ، پارچه را به قسمت دیگر سالن انتقال داده و در آنجا توسط دو كارگر ابتدا نقایص پارچه گرفته می شود نظیر اینكه :

1)       نخهای اضافی پارچه بریده می شود .

2)    اگر در قسمت گلدوزی اشتباهی پیش آمده باشد مثل اینكه ماسوره تمام شده یا طرح خوب و كامل نیفتاده
 باشد علامتگذاری می كنند . طرحهایی كه كامل نیفتاده اند و علامت گذاری شده اند توسط چرخ خیاطی 
 بطور دستی تصحیح می گردند . در قسمت دیگر تحت عنوان كله گیری اگر روغنی روی پارچه بوجود
 آمده باشد با اسید پركلرواتیلن از بین می برند . از این قسمت به بافت 1  جهت شستشو ، سفیدگری و تكمیل (تثبیت) فرستاده می شود .

چهارلاتابی :     

      در این سالن با به هم تابیدن نخهای تك لا ، نخ چند لا تولید می كنند . دستگاه مورد استفاده قابلیت تولید نخ دولا ، سه لا و چهار لا را دارد . اخیراً با تغییر اینكه در دستگاه داده شده تا 10 لا هم قابلیت تولید دارد .

اساس كار دستگاه همانند دستگاه رینگ پنجه ای است ، با این تفاوت كه بخش كشش یا غلتكی وجود ندارد . دستگاه شامل بخش تغذیه كه جایگاه بوبین هاست ، می باشد كه به این قسمت آیرو گفته می شود و كشش نخها را كنترل
می كند .

عامل ایجاد تاب در این ماشین رینگ ، شیطانك است . شیطانك قطعه ای  C شكل است كه روی عینكی قرار
می گیرد . در ماشین رینگ شیطانك فلزی است ولی در چهار لاتابی پلاستیكی است . خود شیطانك حركتی ندارد و حركت خود را از دوك می گیرد . دوك نیز توسط موتور می چرخد . نخها پس از عبور از زیر شیطانك دور آن پیچیده می شوند .

هر دور شیطانك (دوك) معادل یك تاب در نخ چند لا است .

بعد از آن دوكها را روی پایه های مخصوص برای قرار دادن در دستگاه اتوكلاو می پیچند و به منظور جلوگیری از پا ملخی شدن نخها را در اتوكلاودر بخار 50˚ C به مدت 47 دقیقه تثبیت قاب می دهند .

در این سالن ، 1 عدد چهارلاتابی ، 2 دستگاه بوبین می باشد . نخهای مورد استفاده مورد استفاده ژاكارد و راشل باید سفت تاب باشد كه در اینجا بوسیله بخار تثبیت تاب می شود . بوبین را داخل آن قرار می دهند و برای هر نخی درجه بخار مورد نیاز آن را می دهند كه قفسه داخل دستگاه بر مبنای سه لا طراحی شده است .

تنظیمات دستگاه تثبیت تاب بر اساس جدول زیر می باشد :

نوع نخ با میزان تاب مربوطه

مجموع مدت زمان در مرحله خلاء

مدت زمان لازم جهت فیكسه كردن

درجه حرارت

پلی استر با تاب خیلی بالا

15΄

20΄

120-130˚ C

پلی استر با تابهای پایین

15΄

20΄

100-120˚ C

پلی استر خام و تكسچره نشده

10΄

10΄

80˚ C

نایلون با تابهای بالا

15΄

15΄

70-90˚ C

نایلون با تابهای پایین

10΄

10΄

90˚ C

نایلون خام تكسچره نشده

10΄

10΄

50-60˚ C

اكریلیك

10΄

10΄

70˚ C

پنبه و مخلوطهای آن

10΄

10΄

60˚ C

ویسكوز

10΄

10΄

60˚ C

پشم و مخلوطهای آن

10΄

10΄

40˚ C

   برای فیلامنت نمی توانیم سیستمهای درامی داشته باشیم چون نخ سر می خورد و یا به عبارتی در اصطلاح كار كله می كند . در هر دو طرف ماشین می توانیم تابهای مختلف بدهیم و هر طرف می تواند تاب جداگانه داشته باشد مثلاً یك طرف 5 و طرف دیگر 2 باشد .

70 چشمه هر طرف با هم تاب یكی دارند و spindle به spindle نمی توانیم تغییر دهیم .

هر ماشین بوبین پیچی 32 چشمه دارد (البته ماشین های بوبین پیچی آلمانی) .

دستگاه بوبین پیچی مارك ARCT فرانسه است كه 18 چشمه دارد .

ARCT : Aterliers              Roannais                 Constractions                    Tentiles

و دستگاه چند لاكتی SCRAG ساخت سال 1964 می باشد . در ماشین چند لاكتی هر چند سرعت دستگاه بالاتر باشد میزان تاب كمتر است و بالعكس . نخ تكسچره حالت پفكی دارد ولی flit این حالت را ندارد .

معمولاً نخ 1/100  4 لا و نخ 3  1/150 لا می كنند (نخهای رنگی) و در اختیار قسمت برودری قرار می دهند .

كنترل كیفیت :

      در این سالن محصولات خام بازبینی می شود . به این ترتیب كه پارچه های بافته شده در سالنهای گردباف و كتن و راشل روی میزی باز می شود و عیوب كار مورد بررسی قرار می گیرد .

      برای پارچه های گردباف و كتن در صورت مشاهده عیوب آن قسمت را می برند و به قسمت قبلی گره زده و    رول می كنند .

      برای درجه بندی پارچه پارامتر زده/متر را برای هر رول محاسبه می كنند . به این ترتیب كه اگر به ازای  X متر پارچه N تا زدگی و عیب وجود داش ، X/N را محاسبه كرده و با توجه به عدد بدست آمده از این پارامتر ، را درجه بندی می كنند .

      این پارامتر برای بافت خاص و مواد اولیه گوناگون متفاونت است .

      یكی از مهمترین معایب این روش این است كه فاصله بین عیوب در تار گرفته نمی شود برای پارچه های راشل در صورت مشاهده عیوب بدون بریدن پارچه متراژی را كه در آن عیب مشاهده شده را یادداشت می كنند ، اگر زدگی پارچه زیاد باشد ، آن را به صورت حریر ساده بفروش می رسانند والا برای تست برودری فرستاده     می شود .

تاسیسات كارخانه بافت آزادی :

      تاسیسات كارخانه بافت آزادی بطور متمركز در یك سالن نمی باشد و با توجه به نیاز بخشهای مختلف كارخانه پراكنده می باشد . بعنوان مثال در كنار بخش رنگرزی تصفیه خانه و دیگهای بخار قرار دارد همچنین در بخش بین رنگرزی و تكمیل بویلرهای روغن مورد احتیاج ماشین های استنر وجود دارند .

      آبرسانی ، تصفیه خانه ، سرویس دهی دیگهای بخار (بجزء مشعلهای روغن) از جمله بخشهایی هستند كه به این قسمت مربوط می شوند . سیكل عملیات جهت تهیه بخار آب بصورت زیر است :

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : کارآموزی شركت تولیدی بافت آزادی , مشخصات كلی كارخانه , بافندگی حلقوی پودی گردباف

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر