امروز: سه شنبه 30 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

کارآموزی تاریخچه سازمان تامین اجتماعی

کارآموزی تاریخچه سازمان تامین اجتماعی دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 44 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 29

خرمدره خیایان امام خمینی جنب فرمانداری با داشتن حدود 22 نفر پرسنل و با مساحت حدود سه هزار متر مربع كه دارای درب جنوبی و شمالی است كه ورود و خروج ارباب رجوع از طریق درب جنوبی بوده و دارای پنج طبقه كه طبقه زیرین كه شامل پاركینگ ، بایگانی ، نمازخانه و نیز موتور خانه واقع گردیده و طبقه همكف شامل واحدهای امور فنی بیمه شدگان امور نامنویسی ،حسابهای انفر

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

فهرست مطالب

عنوان                                                                                         صفحه

مقدمه                                                                                         1

آشنایی با محل كار آموزی                                                                  1

سازمان تامین اجتماعی در یك نگاه                                                        2

تاریخچه سازمان تامین اجتماعی                                                           3

تعهدات و حمایت های سازمان تامین اجتماعی                                           4

مروری بر پیشینه برنامه ریزی در سازمان تامین اجتماعی ایران                         7

برنامه ریزی استراتژیك                                                                      10

اساسنامه سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح                                         14

معرفی جایگاه سازمان تامین اجتماعی در نظام سلامت كشور                           23

ضمائم                                                                                         30

مقدمه

آشنایی با محل كارآموزی

خرمدره خیایان امام خمینی جنب فرمانداری با داشتن حدود 22 نفر پرسنل و با مساحت حدود سه هزار متر مربع كه دارای درب جنوبی و شمالی است كه ورود و خروج ارباب رجوع از طریق درب جنوبی بوده و دارای پنج طبقه كه طبقه زیرین كه شامل پاركینگ ، بایگانی ،  نمازخانه و نیز موتور خانه واقع گردیده و طبقه همكف شامل واحدهای امور فنی بیمه شدگان امور نامنویسی ،حسابهای انفرادی و اطلاعات و بایگانی فنی را شامل می گردد.

طبقه اول شامل اتاق رئیس شعبه ، امور اداری ، امور بازرسی ، اجرائیات و نیز واحد در آمد حق بیمه و واحد ریالی را به همراه آبدارخانه در بر می گیرد.

طبقه دوم شامل واحد  سالن كنفرانس و سالن غذا خوری را شامل می گردد.

طبقه سوم نیز دارای موتور خانه، بایگانی و وسایل اداری مجهز می باشد.

علاوه بر واحد اداری این سازمان دارای هفت واحد مسكونی است كه برای همكاران غیر بومی در نظر گرفته شده است كه هر واحد دارای دو اتاق خواب و مجهز به تمام وسایل زندگی را در بر می گیرد و در نهایت با سایر مساحت آن دارای فضای سبز می باشد.

سازمان تامین اجتماعی در یک نگاه

امنیت فردی و اجتماعی و جست و جوی بی وقفه آن همواره یکی از نیازهای عمده بوده ومردم پیوسته کوشیده اند خود و خانواده خویش را از تهدیدها و پیشامدهای ناگوار مانند حوادث و سوانح و بیماریها و دیگر خطرات مصون دارند.شواهد تاریخی نشان می دهد که اغلب بروز این بحرانها بیشترین فشار را بر اقشار آسیب پذیر وارد نموده و آثار ناگواری را بر وضعیت اقتصادی و معیشتی آنان بر جای گذاشته .
در این راستا تامین اجتماعی به مثابه ابزار توزیع مجدد درآمدها، مظهر استقرار و تضمین امنیت و عدالت اجتماعی و موجب آرامش خاطر و عزت نفس در افراد می تواند نقش به سزایی در حمایت از آحاد مردم در برابر تمامی مخاطرات ناشی از بحران های اقتصادی ایفا نماید به نحوی که امروزه به جهت اهمیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی از آن به عنوان ابزار و بستر توسعه بلکه یکی از ((اهداف توسعه پایدار ))نام می برند.

در این نوشتار با اشاره به تاریخچه شکل گیری تامین اجتماعی مهمترین خدمات و حمایت های متنوع بیمه ای و درمانی سازمان تامین اجتماعی و عملکرد کلان آن در بخشهای مختلف ارایه می شود.

تاریخچه سازمان تامین اجتماعی

فعالیت بیمه های اجتماعی در ایران با تشکیل صندوق احتیاط کارگران شبکه راه آهن کشور در سال 1310 پایه ریزی شد. گسترش شمول حمایت های بیمه ای منجر به تصویب لایحه بیمه کارگران در 29 آبان 1322 و سپس تصویب لایحه بیمه های اجتماعی کارگران در سال 1332 و آغاز به کار سازمان بیمه های اجتماعی کارگران در دولت ملی دکتر مصدق گردید.

سازمان بیمه های اجتماعی کارگران در سال 1342 بنا به پیشنهاد وزارت کار و امو راجتماعی و تائید هیات وزیران وقت به سازمان بیمه های اجتماعی تغییر نام یافت و متعاقبا در تیر ماه 1354 با الگو گرفتن از قوانین برخی ممالک اروپایی با نام سازمان تامین اجتماعی تشکیل گردید. یک سال بعد صندوق تامین اجتماعی با هدف تمرکز وجوه و سایر وجوه حق بیمه و سایر وجوه درآمدی و انجام تعهدات قانونی سازمان تامین اجتماعی آغاز بکار کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعمیم و گسترش تامین اجتماعی ملهم از اصل 29 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر برخورداری آحاد مردم از مزایا تامین اجتماعی به عنوان حقی همگانی سرلوحه کار قرار گرفت. در سال 1358 صندوق تامین اجتماعی مجددا تحت عنوان سازمان تامین اجتماعی ادامه فعالیت داد.

اهم تعهدات و حمایت های بیمه ای سازمان تامین اجتماعی به قرار زیر است :

- حوادث و بیماریها : غرامت دستمزد (شامل : غرامت دستمزد ایام بارداری ، غرامت دستمزد ایام بیماری ) از كارافتادگی ( شامل : از كارافتادگی جزیی ناشی ازكار ، از كارافتادگی كلی ناشی از كار ، غرامت نقص عضو مقطوع )

- بازنشستگی (مستمری بازنشستگی )

- فوت (شامل مستمری بازماندگان و كمك هزینه كفن و دفن )

- مقرری بیمه بیكاری

سازمان تامین اجتماعی خدمات ذیل را نیز فراتر از تعهدات قانونی خود به منظور تامین بیشتر بیمه شدگان و خانواده های آنها ارایه می كند :
- كمك هزینه ازدواج

-        كمك هزینه زنان سرپرست خانوار متكفل فرزند

-        - حق عائله مندی ، حق اولاد ، حق مسكن و بن مستمری بگیران

-        - ارایه تسهیلات مالی به بیمه شدگان شامل وام ضروری ، وام احداث مسكن ، وام خرید مسكن

-        ارایه خدمات درمانی :

-    یكی ازمهمترین تعهدات قانونی سازمان تامین اجتماعی در قبال بیمه شدگان اصلی وتبعی ، حمایت در برابر حوادث و بیماریها و حفظ سلامت آنها از طریق ارائه خدمات بهداشتی – درمانی مورد نیاز در 2 بخش درمان مستقیم و غیرمستقیم می باشد .

-        الف- بخش درمان مستقیم

-    در بخش درمان مستقیم بیمه شده تامین اجتماعی با استفاده از دفترچه خدمات درمانی تامین اجتماعی بدون پرداخت وجه از تمامی خدمات مورد نیاز خود با مراجعه به مراكز درمانی متعلق به سازمان بهره مند می گردد ( بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و اختیاری ، مبلغی را بعنوان فرانشیز می پردازند) هم اكنون این خدمات از طریق بیمارستان اختصاصی ، و یك پلی كلینیك و 7درمانگاه عمومی و تخصصی در گستره استان به بیمه شدگان ارائه می شود . از فعالیت های شاخص بخش درمان مستقیم سازمان ، خدماتی است كه از طریق بیمارستان خلیج فارس در اختیار بیمه شدگان سازمان قرار می گیرد .
ب- بخش درمان غیرمستقیم

-    بخش دیگری از خدمات درمانی سازمان به صورت خرید خدمت و از طریق عقد قرارداد با پزشكان و مراكز در مانی ، دارویی و تشخیصی متعلق به بخش خصوصی و دولتی با هدف تامین نیازهای بیمه شدگان و خانواده های آنان و بمنظور جبران كمبود مراكز درمانی تابعه با پرداخت بخشی از هزینه ها تحت عنوان فرانشیز با سهم بیمه شده كه بر اساس مصوبات شورایعالی بیمه خدمات درمانی تعیین می شود ارایه می گردد.

-    بخش درمان غیر مستقیم طی سال 82 از طریق 489 پزشك و موسسه تشخیصی – درمانی طرف قرارداد و با نظارت دفتر رسیدگی به اسناد پزشكی اولین خریدار خدمات درمانی بوده است .

مروری بر پیشینه برنامه ریزی در سازمان تامین اجتماعی ایران     تا پیش از سال 1342 سازمان بیمه های اجتماعی كارگران از ساختاری ساده برخوردار بود. در سال های بعد و با رشد سازمانی، تعداد واحدهای سازمان از 9 واحد اجرایی به 38 واحد در سال 1342 افزایش یافت. همچنین تعداد كاركنان سازمان در دوره مورد اشاره، از 450 نفر به 3448 نفر رسید. در این دوره، سازمان از واحد برنامه ریزی برخوردار نبود.

     از سال 1342 تا سال 1358 چهار ساختار تشكیلاتی برای سازمان طرح ریزی شد كه در مواردی، عنوان <برنامه> را به خود گرفت. این موارد عبارت بود از:
     تشكیلات سال 1342: دراین دوره هیچ دفتری تحت عنوان برنامه وجود نداشت.

     تشكیلات سال 1350: دفتر طرح و برنامه.

     تشكیلات سال 1352: مدیریت آمار و طرح و برنامه.

     تشكیلات سال 1353: مدیریت آكتواریایی.

     از سال 1358 به این سو، تشكیلات و ساختار سازمان تحت عنوان سازمان تامین اجتماعی طی سه مرحله تغییر یافت. در این تشكیلات با گسترده شدن امور و به تبع پیچیدگی آنها، مواردی از عبارت <برنامه ریزی> در عناوین ادارات و دفاتر سازمان مشاهده می شود. موارد یادشده عبارت است از:


     تشكیلات سال 1358: هیا ت مطالعات و برنامه ریزی آموزشی، دفتر برنامه ریزی و آموزش، اداره كل سیستم ها، مطالعات و برنامه ریزی انفورماتیك.

 تشكیلات سال 1375: دفتر برنامه ریزی و خدمات ماشینی.

تشكیلات كنونی: دفتر برنامه ریزی اقتصادی و اجتماعی، دفتر برنامه ریزی امور استان ها، گروه برنامه ریزی و اقتصاد درمان، گروه اقتصاد بیمه و برنامه ریزی، كارشناسان اقتصاد درمان در مدیریت های درمان استان ها، كارشناسان اقتصاد بیمه و برنامه ریزی ادارات كل استان ها.

     به این ترتیب واحدهای برنامه ریزی، بیشتر در كنار واحدهای انفورماتیك دیده شده و شرح وظایف این واحدها به سوی انفورماتیك گرایش داشته است. در این میان، تشكیلات سال 52 و كنونی سازمان منحصر به فرد بوده و تشكیلات كنونی به سهم خود فرصت خوبی را برای نهادینه كردن برنامه ریزی در سازمان ارایه كرده است.
     در دوره مورد بررسی 1332213800) جز موارد معدود و نادری آن هم در دهه اخیر، هیچ فعالیت و اقدام عملی دیگری در مسیر تدوین برنامه و برنامه ریزی در سازمان به صورت جدی مشاهده نمی شود. تنها مورد در این زمینه، همكاری با سازمان برنامه و بودجه در تدوین برنامه اول و دوم توسعه است كه طی آن اهدافی برای سازمان، همخوان با برنامه های اول و دوم توسعه تعیین شده است.
 شاید اصولی ترین اقدام در مسیر برنامه ریزی برای سازمان، تدوین نظام برنامه ریزی سازمان در سال 1379 و به اجرا گذاشتن این نظام بود. در این سال و درپی تصویب نظام جامع برنامه ریزی، فعالیت هایی در جهت برنامه ریزی در سازمان صورت پذیرفت. در این فرآیند از میان 12 شورای برنامه ریزی تنها چهار شورا شروع به كار كرد كه عبارت بود از شورای آمار، شورای بیمه ای، شورای درمان و شورای سرمایه گذاری. فعالیت های برنامه ریزی در این شوراها در سال 1379 آغاز شد و پس از مدتی، تنها شورای آمار و آن هم خارج از نظام به فعالیت خود ادامه داد.
 با وجود عمر كوتاه برنامه ریزی در سازمان، آكچواری به عنوان برنامه خاص تخصیص منابع و مصارف صندوق از سابقه ای طولانی تر برخوردار است و به سال 1331 برمی گردد.

     مشكلات سازمانی و الزامات برنامه ریزی

     برخی مشكلات سازمان و الزامات برنامه ریزی در سازمان تامین اجتماعی عبارت است از:

    مشكلات خارجی سازمان:

    - همبستگی مستقیم و معنی دار میان بودجه دولت و سازمان و سهم بسزای دولت در اقتصاد و در رابطه بودن درآمدهای دولت به بازار متغیر نفتی.
    - تا ثیرگذاری سیاست های دولتی بر فعالیت هایی مانند سرمایه گذاری، درمان و بیمه.

-        پایین بودن متوسط مدت بیمه پردازی.  ابهام در فرآیند شكل گیری نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی.

-        - ناآگاهی از وضع، شرایط و اهداف و ما موریت های سازمان در محیط خارج از سازمان.

-          رشد روزافزون انتظارات محیط از سازمان.

-          مشكلات درونی سازمان:

-         - عدم كشش، حساسیت و انعطاف لازم در پاسخگویی به الزامات محیطی و

-        صمیمات اقتصاد كلان در سازمان.

-           - بحران پیشی گرفتن منابع بر مصارف بازنشستگی بخش قابل توجهی از نیروهای متخصص.
  - ضعف در سیستم آمار و اطلاع رسانی.
    - بوروكراسی پیچیده و دست وپاگیر اداری.
    - نداشتن یك تصویر روشن از ما موریت و اهداف سازمان و نبود وفاق حول این اهداف و ما موریت ها.
 - تداخل امور و موازی كاری ها در سازمان كه موجبات اتلاف زمان و منابع را پدید می آورد.

-           برنامه ریزی استراتژیك چیست؟
 برنامه ریزی استراتژیك، تلاشی منظم و سازمان یافته برای تصمیم گیری و انجام اقدامات بنیادین است كه از طریق آن می توان با مطالعات محیطی (پویشگری محیطی، فرصت ها، تهدیدها، نقاط قوت و ضعف سازمان) اهداف یك سازمان را براساس ما موریت آن شناسایی و به شكلی واقع بینانه اجرا كرد.
     هر سازمانی برای اجرای برنامه ریزی استراتژیك خود باید به دو پرسش مهم زیر پاسخ دهد:
    1- فعالیت سازمان چیست؟
    2- چرا این فعالیت را برگزیده است؟
     برای پاسخ به نخستین سؤ ال باید رسالت یا ما موریت سازمان تعریف شود. اما پرسش دوم به انتخاب و تعیین اهداف سازمان مربوط می شود. كارشناسان و صاحبنظران مدیریت استراتژیك معتقدند كه مفاد ما موریت سازمان باید از 9 ویژگی برجسته برخوردار باشد. پاسخ به 9 پرسش زیر، این ویژگی ها را مشخص می كند:
    - مشتریان سازمان چه كسانی هستند؟
    - محصولات یا خدمات عمده سازمان چیست؟
    - سازمان از نظر جغرافیایی در كجا رقابت می كند؟
    - آیا سازمان از پیشرفته ترین فن آوری ها استفاده می كند؟
    - آیا سازمان برای رشد و سلامت مالی از تعهد مالی برخوردار است؟
    - باورها، ارزش ها، آرزوها و اولویت های اخلاقی اصلی سازمان چیست؟
    - سازمان دارای چه مزیت رقابتی یا شایستگی ممتاز است؟
    - آیا سازمان نسبت به مسائل اجتماعی، جامعه و محیطی واكنش مناسب نشان می دهد؟

-        - آیا كاركنان به عنوان یك دارایی ارزشمند برای سازمان به حساب می آیند؟
     ما موریت سازمان تامین اجتماعی و اجزای تشكیل دهنده آن چیست؟
     ماده یك قانون تامین اجتماعی ما موریت سازمان تامین اجتماعی را به شرح زیر اعلام می كند:
<سازمان تامین اجتماعی به موجب ماده یك قانون تامین اجتماعی مصوب سال 1354 تا سیس شده است تا انواع بیمه های اجتماعی را به اجرا درآورد و گسترش دهد. نظامی هماهنگ با برنامه های تامین اجتماعی مستقر سازد، وجوه و درآمدهای موضوع قانون تامین اجتماعی را تمركز بخشد و از محل همین وجوه و ذخایر به سرمایه گذاری بپردازد.>
دوره اول ( از 1309 تا 1327): در این دوره نسل اول بیمه های اجتماعی به صورت صندوق احتیاط شكل گرفت. كارفرمایان در قبال بیمه كارگران خود تعهد و تكلیف مشخصی نداشتند. تعهدات بیمه تنها به حوادث و بیماری های ناشی از كار محدود بود و مزایای صندوق بیمه عمدتاً پرداخت های مقطوع بود كه در انتهای دوره به مستمری تبدیل شد.

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : سازمان تامین اجتماعی , تاریخچه سازمان تامین اجتماعی , مشکلات خارجی سازمان تامین اجتماعی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر