امروز: یکشنبه 28 مهر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

کارآموزی ابزار دقیق تراشكاری

کارآموزی ابزار دقیق تراشكاری دسته: گزارش کارآموزی و کارورزی
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 537 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 34

ابزار دقیق رشته جدیدی است كه امروزه جای خود را در میان رشتهای دیگر در صنایع ایران باز می كند ابزار دقیق از سه قسمت اساسی زیر تشكیل شده است كه عبارتد از ۱اندازگیری ۲كنترل ۳ محركها(ادوات خروجی) این سه مجموعه در كنار یكدیگر مكمل یك سیستمی به نام سیستمهای كنترل اتوماتیك می باشند كه این سیستم كنترل اتوماتیك وظیف

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

فهرست مطالب

عنوان                                                                                          صفحه

مقدمه ای در مورد ابزار دقیق تراشكاری                                                                             1

آشنایی با مكان كارآموزی                                                                                               3

ابزارهای برشی و نگهدارنده ابزار                                                                                      3

ابزارهای ظریف تراش                                                                                                     4

پیشانی تراش قطعه ای....                                                                                                  5

روتراشی                                                                                                                        5

ماشین های تراش                                                                                                                        6

قسمت های اصلی ماشین تراش                                                                                         7

روش آج زنی                                                                                                                 17

نتایج و پیشنهادات                                                                                                           18

انواع ماشین های فرز                                                                                                       19

تیغه فرزها                                                                                                                      26


مقدمه ای در مورد ابزار دقیق تراشكاری

ابزار دقیق رشته جدیدی است كه امروزه جای خود را در میان رشتهای دیگر در صنایع ایران باز می كند.

ابزار دقیق از سه قسمت اساسی زیر تشكیل شده است كه عبارتد از :

۱.اندازگیری                 ۲.كنترل                    ۳. محركها(ادوات خروجی)

این سه مجموعه در كنار یكدیگر مكمل یك سیستمی به نام سیستمهای كنترل اتوماتیك می باشند كه این سیستم كنترل اتوماتیك وظیفه انجام كنترل فرایندی را در یك مجموعه عملیاتی بر عهده دارد .

۱.اندازه گیرها

قسمت اندازه گیر مقدار واقعی عنصر مورد نظر را اندازه گیری می كند.پارامترهای مختلفی در صنایع برای كنترل اندازه گیری می شود مهمترین پارامترهایی كه در صنعت برای كنترل اندازه گیری می شوند عبارتند از :

۱.اندازه گیری فشار                                 measuroment of the pressure

۲.اندازه گیری جریانات سیالات                       measuroment of the flow 

۳.اندازه گیری درجه حرارت           measuroment of the temprature  

۴.اندازه گیری ارتفاع مایعات                           measuroment of the level 

 علاوه بر این پارامترهایی که در بالا ذکر شد عوامل دیگری برای اندازه گیری و کنترل وجود دارند و مهم هستند اما بعلت استفاده محدودتر از این پارامترها فقط به بیان نام آنها اکتفا می شود و در ادامه اگر فرصتی بود توضیحاتی در مورد آنها داده می شود این پارامترها عبارتند از :

اندازه گیری سرعت ـ اندازه گیری لرزش ـ آشکار سازهای دود و شعله ـ دستگاههای آنالایزر

۲.کنترل کننده ها

 قسمت دوم ابزار دقیق بخش کنترل می باشد در ابتدای شروع صنعت که کنترل بصورت امروزی نبود کنترل بوسیله عوامل انسانی انجام می شد سپس با پیشرفت علم سیستم کنترل اتوماتیک با بوجود آمدن ادوات نیوماتیکی (بادی) وارد مرحله جدیدی شد. بعد از مدتی با اختراع ترانزیستور استفاده از کارتهای الکترونیکی برای کنترل آغاز شد با بوجود آمدن این قطعات کنترلی استفاده از عوامل انسانی برای کنترل کمتر می شد.در ادامه پیشرفت  علم  کامپوترهای صنعتی با نام plc وارد صنعت شدند بوسیله این plc ها واحدها به آسانی کنترل می شدند وتغییرات نیز به آسانی در واحدها انجام می گرفت

امروزه کنترل کنندهای جدید تری بنام DCS  (سیستم کنترل کننده توزیع پذیر) و کنترل کننده های فازی وظیفه کنترل را در واحدهای صنعتی بر عهده دارند.

۳.محرکها (ادوات خروجی)

محرکها ادواتی هستند که سیگنال خروجی را از قسمت کنترل کننده می گیرد و متناسب با این سیگنالها  عمل می کند. از عمده ادوات خروجی می توان به شیرهای کنترل و الکتروموتورها اشاره کرد. این ادوات با عملکرد خود باعث کنترل پارامترهای اندازه گیری شده در مقدار مطلوب و مورد نظر    می شوند . این ادوات گستره تنوعی زیادی دارند که در بحث ادوات خروجی به توضیح در مورد آن خواهیم پرداخت.

تا این قسمت به معرفی اجمالی رشته ابزار دقیق پرداختیم و قسمتهای کاری مختلف این رشته گفته شد. از بخشهای دیگر وارد جزییات هر یک از بخشها می شویم و به توضیحات در مورد این ادوات  می پردازیم.در ادامه با یک مثال به توضیح یک حلقه کنترلی برای کنترل دمای آب خروجی بویلر( دیگ بخار) توضیح داده می شود.

آشنایی كلی با مكان كارآموزی

در این مكان كه شامل دستگاه ها و تجهیزات مختلف تراش و براده برداری می باشد انواع كارهای مختلفی از جمله تراش سیلندر – میل لنگ – شاتون – سر سیلندر – سوپاپ – یاتاقان و .... پولیش قطعات انواع ماشین های سبك و سنگین – سواری – كامیون – اتوبوس – كامیونت انجام می گیرد و نیز در این مكان تجهیزات و وسائل مختلفی از جمله میل لنگ تراش – شاتون تراش – سیلندر تراش – سرسیلندر تراش – پولیش دستگاه تراش – پرس- كف سرسیلندر تراش موجود می باشد، كه انواع كارهای مربوط تراش و فیكس كردن قطعات مربوط به موتور را بر عهده می گیرد و همچنین این مكان صنعتی با بهره گیری از این تجهیزات كه در نوع خود بهترین هستند باعث رضایت مشتریان را فراهم می آورد.

ابزارهای برشی و نگهدارندة ابزار

برای به كار گیری مؤثر از یك ماشین تراش،ماشین كار باید معلومات كافی دربارة ابزارهای برشی و تیز كدن آنها برای تراشكاری مواد مختلف داشته باشد.برای براده برداری از قطعه كار باید لبة برشی ابزار در تماس با قطعه كار در حال گردش قرار داده شود.در بسیاری موارد،از ابزارهای برشی یك لبه HSS برای براده برداری استفاده می شود.

ابزارهای برشی HSS كوچك را معمولاً در یك ابزار گیر می بندند.این گونه ابزارگیرها در مدلهای صاف،راست تراش و چپ تراش ساخته می شوند.برای تشخیص یك ابزار گیر راست تراش از چپ تراش،ابزار گیر را در دست گرفته و به نوك ابزار نگاه كنید.اگر نوك ابزار به طرف راست تمایل دارد،آن را راست تراش و اگر نوك آن به طرف چپ تمایل دارد،آن را چپ تراش می نامند.در اغلب ماشین های تراش از یك پایه ابزار گیر چند طرفه گردان برای نصب ابزار برشی استفاده می گردد.این پایه،برجك یا تارت(Turret) نیز نامیده می شود.پایه های ابزار گیر معمولاً چهار طرفه هستند و می توان حداكثر چهار ابزار برشی روی آن نصب كرد.با شل كردن اهرم گردان روی پایه می توان آن را چرخاند تا لبة برشی مورد نظر در موضع براده برداری قرار گیرد.سپس باید اهرم را مجدداً محكم نمود.

ابزارهای خشن تراش

وقتی در تراشكاری عمق براده برداری زیاد باشد و حجم براده زادی از قطعه كار برداشته شود،به این عمل خشن تراشی می گویند.در ابزارهای HSS خشن تراش،لبه برشی صاف است و نوك آن كمی گرد شده است.با این فرم لبه برشی می توان عمق براده زیادی را با سرعت پیشروی زیاد تراشكاری كرد.زاویه آزاد جانبی اندك در این ابزار سبب می شود كه پشت لبة برشی بخوبی تقویت شده باشد.

واضح است كه یك ابزار خشن و چپ تراش در جهت چپ به راست به خوبی براده برداری می كند.همجنین یك ابزار راست تراش خشن در جهت مخالف،یعنی راست به چپ باید به كار گرفته شود.

ابزارهای ظریف تراش

نوك یك ابزار ظریف تراش گردتر از نوك یك ابزار خشن تراش است.اگر لبه برشی این ابزار پس از سنگ زدن،با سنگ پرداخت كاری دستی پرداخت شود،سطح تراشكاری شده با این ابزار كاملاص صیقلی خواهد بود.برای ظریف تراشی با این ابزار باید عمق براده كم و سرعت پیشروی نیز كم باشد.همانند ابزارهای خشن تراش،این ابزار را نیز به صورت راست تراش و چپ تراش می توان آماده كرد.

پیشانی تراشی قطعه ای كه بر روی گیره نظام بسته شده است.

یك ابزار برشی مناسب كه نوك آن گردی كمی داشته باشد،برای پیشانی تراشی استفاده می گردد.ساپورت مركب به اندازة 30 درجه به طرف راست چرخانده شده و بدنه ابزار برشی را با زاویه ای كمتر از 90 درجه نسبت به پیشانی قطعه كار تنظیم كنید.برای پیشانی تراشی،نوك ابزار باید دقیقاً در مركز تنظیم گردد.ابزار برشی را با حركت دادن ساپورت طولی به موضع تراشكاری جابجا كرده و ساپورت طولی را در این موضع قفل كنید.

پیشانی تراشی را می توان در هر دو جهت انجام داد.می توان نوك ابزار را در مركز قطعه كار قرار داده و پیشروی را به طرف بیرون هدایت كرد و یا برعكس این.رایج است كه ابزار را در مركز قرار داده و پیشروی ابزار را به طرف بیرون انجام داد.اگر قطر قطعه كار بیشتر از (38 mm) “2/11 باشد،می توان از پیشروی اتوماتیك ابزار استفاده كرد.

با پیشروی ابزار پیشانی تراش از مركز به طرف بیرون،كیفیت پرداخت سطحی خوبی به دست می آید.اگر نوك ابزار كمی بالاتر ار مركز باشد،یك زائده كروی در مركز قطعه كار باقی خواهد ماند.اگر نوك ابزار كمی پایین تر تنظیم شود،یك زائده استوانه ای در مركز قطعه كار باقی می ماند.اگر زائده اضافی در پیشانی تراشی به وجود آید،باید نوك ابزار را تنظیم كرده و كار را مجدداً انجام داد.

روتراشی ساده و پله تراشی

روتراشی و پله تراشی یك قطعه كه درون گیره نظام بسته شده،همانند قطعه ای كه بین دو مرغك مهار شده است،انجام می شود.برای جلوگیری از خم شدن قطعه كار به هنگام روتراشی،لازم است قطعات بلند را ابتدا مته مرغك زده و سپس توسط مجموعه مرغك از طرف دیگر مهار نمود.

مخروط تراشی

قسمتی از یك قطعه كار را هنگامی مخروطی می نامند كه قطر آن با یك نرخ ثابت در طول قطعه كار افزایش یا كاهش یابد.

مخروط تراشی با ساپورت مركب

با این روش می توان هم مخروط داخلی و هم مخروط خارجی تراشید.طول مخروط تراشی در این روش محدود است،زیرا كورس حركتی ساپورت مركب محدود است.با توجه به اینكه صفحة مدرج زیر ساپورت مرکب بر حسب درجه مدرج شده  دقت مخروط تراشی در این روش در حد درجه است و بنابراین شیب مورد نظر را باید به صورت درجه گرد كرد.یك جدول تبدیل زاویه به شیب در هر فوت ارائه شده است.

ماشین های تراش

اساسی ترین ماشین های ابزار محسوب می شود.ابزار برشی در ماشین تراش قابل كنترل است و می توان آن را در جهت طولی بر روی بستر ماشین و در جهت عرضی توسط ساپورت عرضی و یا تحت زاویه خاص به حركت درآورد.

اندازه یك ماشین تراش

اندازه یك ماشین تراش بر اساس قطر كارگیر و طبق بستر ماشین تعیین می گردد.قطر كارگیر عبارت است از حداكثر قطر قطعه كار كه می تواند بر روی بستر ماشین بچرخد.طول بستر یك ماشین تراش،به صورت كلی و از ابتدا تا انتهای آن در نظر گرفته می شود.

طول بستر یك ماشین تراش را نباید با طول كارگیر (حداكثر طول قطعه كار كه بین مردمك و سه نظام قرار می گیرد) اشتباه گرفت.طول كارگیر عبارت است از طول بستر ماشین منهای طولهایی كه توسط مجموعه مرغك و سه نظام اشغال می شود.

قسمت های اصلی ماشین تراش

وظیفه اصلی هر ماشین تراش،صرف نظر از میزان پیچیدگی آن،به گردش درآوردن قطعه كار در برابر لبه برشی یك ابزار می باشد.هر قطعه ای از ماشین تراش را می توان جزو یكی از مجموعه های زیر به حساب آورد:

 • مجموعه محركه ماشین ابزار،
 • مجموعه نگهدارنده و گردش قطعه كار و
 • مجموعه نگهدارنده،محركه و هدایت ابزار برشی.

سیستم محركه یك ماشین تراش

در ماشین های تراش،قدرت موتور توسط یك گیربكس یا با استفاده از تسمه به مكانیزم محركه ماشین منتقل می شود.سرعت گردش اسپیندل به روشهای زیر قابل تغییر است:

 • جا به جایی چرخ دنده ها در گیربكس.
 • تنظیم پولیهای تنظیم شونده به یك وضعیت جدید.
 • جا به جا كردن تسمه بر روی پولیهای مختلف.
 • كنترل سرعت به صورت هیدرولیكی

مهار قطعه كار و به گردش درآوردن آن

مجموعه سه نظام،یك اسپیندل مركزی دارد كه تجهیزات نگهدارنده قطعه كار بر روی آن نصب می شوند.

پولی قابل تنظیم در این ماشین،با استفاده از اهرم كنترل سرعت در بالای ماشین و به صورت هیدرولیكی باز و بسته می شود.در بسیاری از ماشین های تراش كوچك كنترل سرعت گردش اسپیندل،به كمك پولی های قابل تنظیم كنترل می شود.

اسپیندل توسط بیرنگهای قوی یاتاقان بندی شده و از طریق تسمه یا چرخ دنده یا تركیبی از اینها به گردش درمی آید.اسپیندل توخالی است و دهانه جلویی آن به صورت مخروط مورس سنگ زده شده است تا بتوان ابزارها و تجهیزات نگهدارنده دنباله مخروطی را در داخل آن نصب كرد.

در سیستم محركه اسپیندل این ماشین تراش از یك گیربكس كاهنده اضافی استفاده شده است.قبل از جا به جا كردن چرخ دنده ها باید موتور ماشین خاموش گردد.

با توجه به سوراخ سرتاسری داخل اسپیندل می توان میلگردهای بلند را نیز تراشكاری كرد بدون آنكه دنباله ملگرد رها باشد و ایجاد خطر كند.همچنین از طریق این سوراخ سرتاسری می توان ابزارهای دنباله مخروطی را كه درون اسپیندل قرار گرفته اند،آزاد كرد.

انتهای جلویی اسپیندل ممكن است به صورت رزوه شده و یا به صورت مخروطی كوتاه یا بلند ساخته شود تا سه نظام یا دیگر تجهیزات نگهدارنده قطعه كار را بتوان به آن متصل كرد.در ماشین های تراش مدل بندرت از اسپیندل رزوه دار استفاده می شود.تجهیزات نگهدارنده را بر روی قسمت رزوه شده اسپیندل می پیچند تا محكم شود.

اسپیندل با دنباله مخروطی كوتاه با استفاده از بادامك قفل می شود.قسمت فرو رفته پشت سه نظام كه دیواره ای مخروطی دارد،بر روی دنباله مخروطی اسپیندل،بدون لقی قرار می گیرد.یك سری پین قفل كن در پشت سه نظام قرار دارد كه داخل سوراخ های دنبالة اسپیندل جای می گیرد.با سفت كردن بادامكهایی كه پیرامون اسپیندل نصب شده اند می توان سه نظام را بر روی اسپیندل قفل نمود.

بر روی دنباله اسپیندلهای با مخروط بلند،یك خار طولی نصب شده است.این دماغه مخروطی و خار روی آن در داخل حفرة پشت سه نظام كه معكوس شكل آنها را دارد،بدون لقی جای می گیرد.

برای نصب كردن یك وسیله نگهدارنده قطعه كار بر روی اسپیندل خاردار(مثلاً یك سه نظام یا صفحه نظام)،باید اسپیندل را آن قدر چرخاند تا خار طولی آن در بالا قرار گیرد.سپس باید جای خار داخل سوراخ پشت سه نظام را بر روی خار طولی لغزاند تا جایی كه لبة رزوه شدة پشت سه نظام با حلقة رزوه شدة انتهای اسپیندل ماشین درگیر شوند.در این وضعیت با چرخاندن حلقه رزوه شده میتوان سه نظام را به اسپیندل محكم كرد.

اسپیندل ماشین تراش. اسپیندل را توخالی می سازند تا بتوان قطعات طویل را بدون اینكه دنباله آن به صورت خطرناكی رها باشد،ماشین كاری كرد.برای جلوگیری كردن از حادثه و ایجاد جراحات احتمالی،لازم است اگر انتهای قطعه كار از پشت ماشین تراش بیرون زده است،به دنباله آن یك تكه پارچه بسته شود تا وجود دنباله قطعه كار برای دیگران آشكار شود.برای آزاد كردن تجهیزات با دنباله مخروطی مورس،كه داخل سوراخ اسپیندل نصب شده اند می توان از یك میله بلند برای ضربه زدن استفاده كرد.

همچنین می توان قطعه كار را بین دو مسله مرغك نیز مهار كرد.درباره این تجهیزات در قسمت های مختلف همین فصل توضیح بیشتر ارائه خواهد شد.

یکی طرف از قطعه كار به مجموعه سه نظام بسته می شود.طرف دیگر قطعه كار را نیز معمولاً به مجموعه مرغك تكیه می دهند.مجموعه مرغك را می توان بر روی كشوییهای بستر ماشین تراش جا به جا كرده و برای قطعات با طولهای مختلف تنظیم كرد.

مجموعه مرغك را می توان برای نصب میله مرغك ثابت یا متحرك و یا ابزارهای سوراخكاری نظیر مته،برقو یا قلاویز استفاده كرد.مجموعه مرغك را می توان كمی در جهت عرضی جا به جا كرده و قطعات مخروطی طویل با زاویه كم را تراشكاری نمود.

مجموعه مرغك را پس از جابه جا كردن بر روی بستر ماشین تراش،می توان با سفت كردن مهره و یا اهرم قفل كن بر روی بستر محكم نمود.علاوه بر جا به جا كردن كل مجموعه مرغك،می توان میله مرغك یا مته را با چرخاندن فلكه مرغك به عقب و جلو حركت داد.پس از قرارگیری میله مرغك در نقطة مورد نظر می توان با اهرم مربوطه آن را در جای خود قفل كرد.

نگهداشتن و هدایت كردن ابزار برشی در ماشین تراش

بستر طولی،پایة یك ماشین تراش است.اغلب قطعات و مجموعه های ماشین بر روی بستر قرار می گیرند.روی قسمت فوقانی بستر،سطوح راهنما و تكیه گاهی بستر بدقت ماشین كاری شده اند.این سطوح به صورت دو ریل موازی با هم ساخته می شوند.ریل V شكل برای ایجاد هم محوری دقیق مجموعه مرغك و سه نظام و همچنین هدایت دقیق حركت ساپورتطولی در نظر گرفته شده است.

ساپورت طولی برای كنترل و هدایت دقیق ابزار برشی نسبت به قطعه كار مورد استفاده قرار می گیرد و از قطعات مختلف ساخته شده است.

 • زین یا پایه ساپورت طولی كه بر روی بستر ماشین قرار گرفته  و می لغزد.
 • جعبه ساپورت كه در آن مكانیزم محركه طولی و عرض ساپورتها قرار دارد.حركت ساپورتها های طولی و عرضی به دو صورت دستی و مكانیزه امكان پذیر است.
 • ساپورت عرضی،كه برای حركت عرضی ابزار برشی (حركت به طرف اپراتور یا در جهت دور شدن از او) در راستای عمود بر بستر ماشین مورد استفاده قرار می گیرد.
 • ساپورتمركب كه امكان حركت زاویه ای ابزار برشی را فراهم می آورد.
 • پایه ابزار گیر كه برای نصب ابزارهای برشی به كار می رود.توان مورد نیاز برای به حركت درآوردن مكانیزم محركه ساپورتها از طریق مكانیزم پیشروی كه در قسمت پایین مجموعه سه نظام قرار دارد،تأمین می گردد.

قبل از شروع كار باید این موارد را در نظر داشته باشیم:

 • ماشین را تمیز كرده و روانكاری كنید.برای این كار از یك روانكار مناسب كه سازنده ماشین آن را توصیه كرده ،استفاده كنید.
 • مطمئن شوید كه تمام حفاظهای ماشین در جای خود قرار گرفته و محكم شده اند.
 • اسپیندل را با دست بچرخانید تا اطمینان یابید قفل نباشد.اگر گیربكس كاهنده با اسپیندل درگیر شده باشند  ممكن است نتوان با دست اسپیندل را چرخاند.
 • ساپورت طولی را بر روی بستر ماشین با فلكه های دستی به حركت درآورید.در انجام این كار هیچ گیری نباید احساس شود.
 • حركت ساپورت عرضی را نیز به صورت دستی كنترل كنید.اگر لقی زیادی در گردش فلكه این ساپورت ملاحظه شد،تیغه گوه ای را تنظیم كنید تا لقی آن گرفته شود.
 • تجهیزات نگهدارنده قطعه كار مناسب با كار خودتان را بر روی ماشین نصب كنید.قبل از نصب،دهانه جلویی اسپیندل را با یك برس نرم تمیز كنید.اگر دهانه اسپیندل رزوه شده است،چند قطره روغن بر روی رزوه ها بچكانید و سپس سه نظام،سفحه نظام یا دیگر تجهیزات نگهدارنده را روی آن نصب نمایید.
 • مكانیزم محركه اسپیندل را بر اساس سرعت برشی و پیشروی مورد نیاز (به عبارت بهتر دور سه نظام و سرعت پیشروی ابزار) را تنظیم نمایید.
 • اگر قرار است از مجموعه مرغك نیز در تراشكاری استفاده نمائید،هم محوری آن با اسپیندل را كنترل كنید.
 • ابزار برشی را بر روی پایه نگهدارنده ابزار نصب كنید.ابزار برشی را بر روی پایه حتی المصدور كوتاه ببندید تابه هنگام تراشكاری،احتمال لرزش ابزار و در نتیجه ایجاد سطح ناصاف بر روی قطعه كار،به حداقل برسد.
 • قطعه كار را بر روی ماشین ببندی.در این كار دقت كنید كه فاصله كافی بین قطعه كار و قسمت های مختلف ماشین وجود داشته باشد.

قبل از شروع مخروط تراشی باید دقت كرد كه در نقشه قطعه كار،زاویه مخروط به صورت زاویه كلی مخروط و یا به صورت زاویة یك طرفه(زاویه شیب مخروط نسبت به محور مركزی) اندازه گذاری شده است.تفاوت این دو روش اندازه گذاری مشخص شده است.اگر زاویه مخروط به صورت زاویه كلی داده شده باشد باید آن را بر دو تقسیم كرد تا زاویه نسبت به خط محور به دست آید.

محور طولی ماشین تراش،زاویة 00 درجه مخروط به حساب می آید.برای مخروط تراشی باید ساپورت مركب را به اندازة زاویه یك طرفه مخروط منحرف كرده و آن را قفل كرد.معمول است كه مخروطها را از طرف قطر كوچك به طرف قطر بزرگ تراشكاری می كنند.

قیمت فایل فقط 16,500 تومان

خرید

برچسب ها : ابزارهای ظریف تراش , قسمت های اصلی ماشین تراش , انواع ماشین های فرز

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر